Express-Miejski.pl

Tajne służby mają "prześwietlać" policję i strażaków

[zdjęcie ilustracyjne] fot.: fb/km

MSW chce powołać Biuro Nadzoru Wewnętrznego. Agenci będą przyglądać się działaniom różnych służb. Wszystko po to, aby nie dochodziło do nadużyć.

To na razie tylko projekt ustawy powołującej Biuro Nadzoru Wewnętrznego (BNW). Jego istnienie daje ministrowi spraw wewnętrznych uprawnienia do sprawowania nadzoru nad policją, strażą pożarną, strażą graniczną i BOR.

- Służby muszą działać w sposób przejrzysty, a minister musi mieć nad nimi realny, a nie tylko teoretyczny nadzór. Mundurowi mają szerokie uprawnienia wobec obywateli, dlatego Polacy maj prawo oczekiwać, że pracują oni zgodnie z najwyższymi standardami – tłumaczy minister Mariusz Błaszczak.

Jak będą wyglądać działania BNW? Tajny wydział będzie mógł prowadzić działani operacyjno-rozpoznawcze, prowadzić postępowania w sprawie przestępstw funkcjonariuszy. Biuro będzie też weryfikować kandydatów na określone stanowiska.

W skład BNW wejdzie 35 inspektorów oddelegowanych z policji i straży granicznej. Wspierać ich będą strażacy i funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. 

Biura Spraw Wewnętrznych, które obecnie funkcjonują w komendach głównych policji i straży granicznej zostaną odrębnymi jednostkami nadzorowanymi przez ministra. Ich zadania pozostaną jednak niezmienione. BNW będzie działać niezależnie od nich, na wyższym szczeblu. Będzie też mogło zlecać im wykonanie pewnych czynności sprawdzających.

bom

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Tajne służby mają kontrolować policję i strażaków

  2017-07-26 11:43:36

  gość: ~ddfff

  Bardzo dobrze !! Może się w końcu wezmą za Dyspozytorów PSP bo przeginają już od dawna z ilością wysyłanych jednostek OSP!!

 • 2017-07-26 18:15:05

  gość: ~Strazak

  @~ddfff
  Widzę ze nie rozumiesz cytuję " Biuro będzie też weryfikować kandydatów na określone stanowiska" czyli jak nie pasuje są partii PiS to Cię zweryfikuje i już się nie dostaniesz to o to chodzi.

 • 2017-07-27 16:25:20

  gość: ~Kamieńczyk

  Nie pisz bzdur jak nie znasz procedur jakie obowiązują i nie wprowadzaj zamieszania.Na tzw. punkcie służy 2 starszych kolegów i 3 młodszych i każdy ma inny styl pracy, ale uwierz mi naprawdę wiedzą co robić podczas obsługiwania różnych zdarzeń.Wiem co piszę bo miałem z nimi kontakt(akcje) parę ładnych lat, szczególnie ze starszymi, których teraz w tym komentarzu Mocno Pozdrawiam :).

 • 2017-07-26 18:49:04

  gość: ~LO

  do takich działań służy ABW, a więc to kolejna ściema służąca do inwigilacji i powoływania "swoich", wiernych ...

 • 2017-07-26 19:55:37

  gość: ~ziolko

  Buahahha, państwo niewolnickie zaczyna się tworzyć, ci których zadaniem jest kontrolowanie społeczenstwa beda dodatkowo kontrolowac hahahah

 • 2017-07-30 12:36:18

  gość: ~Ciekawy

  ostatnio dodany post

  A kto bedzie kontrolować Biuro Nadzoru Wewnętrznego (BNW)?

REKLAMA