Express-Miejski.pl

Na drogach pojawi się więcej nieoznakowanych patroli. Policyjna akcja „Prędkość” na Dolnym Śląsku

zdjęcie ilustracyjne fot.: policja

Mudurowi będą karać kierowców, którzy jadą z nadmierną prędkością, a także tych, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym.

Jak pokazują policyjne statystyki, co roku w okresie wakacji (głównie w weekendy) dochodzi do zwiększonej liczby wypadków samochodowych. W dniach 28-30 lipca przy dolnośląskich drogach po raz kolejny pojawi się wzmożona liczba policyjnych patroli, które będą dbały o bezpieczeństwo podróżnych.

Każdego dnia przyczyną wypadków drogowych jest m.in. brawura połączona z niedostosowaniem przez kierujących prędkości do warunków panujących na drodze i obowiązujących przepisów. Pomimo wielu apeli policjantów nadal znajdują się osoby, które swoją nieodpowiedzialnością stwarzają duże zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu. Dlatego też policjanci z Dolnego Śląska, oprócz bieżących działań na drogach, kolejny raz przeprowadzą wzmożone kontrole mające na celu sprawdzenie przestrzegania przez kierujących określonych limitów prędkości w miejscach, w których najczęściej dochodzi do łamania przepisów.

Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

Jedź z „prędkością bezpieczną”

Mundurowi przypominają również o jeździe z tzw. „prędkością bezpieczną”, czyli taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, a w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą, bądź ominąć ją bez ryzyka.

- Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, może dochodzić do wielu niebezpiecznych i nagłych sytuacji, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy wówczas prowadzonego pojazdu i dojdzie do tragicznych w skutkach wypadków i zdarzeń drogowych - tłumaczy Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Warto podkreślić, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność cierpią inni uczestnicy ruchu drogowego.

Oprócz kontroli prędkości, podczas działań policjanci będą zwracać  również uwagę na stan trzeźwości kierujących, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, stan techniczny pojazdów i przestrzeganie przez kierujących innych przepisów ruchu drogowego.

Dolnośląska Policja

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA