Express-Miejski.pl

4-latek zginął podczas prac rolnych. Policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

W Sycowie zginął 4-letni Kacper, który podczas prac rolnych został przygnieciony przez przyczepę ciągnika. Policjanci apelują o ostrożność podczas robót polowych.

Praca w rolnictwie to ciężkie i często niebezpieczne zajęcia. W gospodarstwie używa się różnych narzędzi i maszyn - nie zawsze są one w pełni sprawne technicznie, a obsługujące je osoby do tego dobrze przygotowane. W takich miejscach niestety często rodzicom pomagają dzieci, które mogą być narażone na duże niebezpieczeństwo oraz wypadki.

7 sierpnia do tragedii doszło w Sycowie na Dolnym Śląsku. 4-letni Kacper został przygnieciony przez przyczepę ciągnika. Mimo prawie godzinnej reanimacji chłopca nie udało się uratować. Czterolatka z obrażeniami głowy znaleziono na polnej drodze. Niestety, mimo trwającej kilkadziesiąt minut reanimacji, dziecko zmarło.

- Pamiętajmy, że najważniejszy jest własny dobry przykład. Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale uczymy tych zasad własne dzieci. One uważnie nas obserwują i naśladują. Często zdarza się, że dzieci już w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Przyczyną tych wypadków jest brak wyobraźni, doświadczenia oraz fakt, że dzieci nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa oraz przewidzieć skutków takich poczynań - mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.

Jak uniknąć zagrożeń?

 • Nie zezwalajmy dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych,
 • Nie pozostawiajmy małych dzieci bez opieki dorosłych,
 • Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie dla dziecka,
 • W obejściu powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby bawić się. Miejsce to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po którym chodzą zwierzęta i poruszają się maszyny rolnicze,
 • Nie wolno dziecku przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej maszyny rolniczej,
 • Nie prośmy dzieci o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły,
 • Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
 • Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
 • Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
 • W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
 • Nie pozwalajmy dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych!

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA