Express-Miejski.pl

Policjanci trzy dni szukali grzybiarza. Mundurowi apelują o rozsądek podczas wypraw do lasu

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Rozpoczyna się sezon na grzybobranie. Policjanci przypominają, aby w lesie zachować ostrożność, a także dają kilka cennych wskazówek.

Najczęściej powtarzającymi się zdarzeniami w sezonie zbierania grzybów są zagubienia osób. W miniony weekend policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu na Dolnym Śląsku prowadzili poszukiwania zaginionego 71-letniego grzybiarza. - Policjanci, strażacy, leśniczy i żołnierze przez trzy dni przeczesywali lasy w poszukiwaniu grzybiarza. Zaginiony mężczyzna został znaleziony cały i zdrowy na terenie powiatu legnickiego. W trakcie poszukiwań jednego zaginionego służby otrzymały zgłoszenie o kolejnym grzybiarzu, który zgubił się na terenie leśnym w pobliżu prowadzonych działań. Mężczyzna w krótkim czasie został również odnaleziony przez mundurowych.

Policjanci apelują do grzybiarzy, aby wybierając się do lasu pamiętali o zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo:

  • poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
  • zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny,
  • miej przy sobie telefon komórkowy, który może przydać się w sytuacjach kryzysowych i zwracaj uwagę na poziom baterii (przydatne mogą okazać sie powerbanki)
  • jeżeli zabierasz ze sobą psa to koniecznie na smyczy,
  • nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia,
  • zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
  • zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną,
  • w przypadku, gdy zgubisz się w lesie, odłączysz od grupy i pozostajesz w lesie dłuższy czas powinieneś skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numerem alarmowym 997 lub 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajdujesz – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).
  • jeżeli odnajdziesz drogę pamiętaj, aby powiadomić policję, że już nie potrzebujesz pomocy

Policjanci apelują również do osób, które pod las podjeżdżają autem, aby dokładnie zabezpieczać pojazd, pozamykać drzwi oraz okna i pozostawiać auto w widocznym miejscu, by nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. 

W pojeździe nie należy pozostawiać również wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów itp).

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA