Express-Miejski.pl

Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego. Nieważny dokument oznacza spore problemy

zdjęcie ilustracyjne fot.: MSWiA

W ubiegłym roku ponad czterem milionom osób w Polsce skończył się okres ważności dowodu osobistego. Władze apelują: sprawdźcie ważność swojego dokumentu tożsamości.

Według danych przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na samym Dolnym Śląsku termin ważności dowodów osobistych w 2017 roku upłynął u ponad 65 tys. osób. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku upływa termin ważności dowodów ponad 68 tys. Dolnoślązaków.

Jest to związane z tzw. „górką dowodową”, która miała miejsce w 2007 roku. Utrata ważności starych, książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów wydana została dopiero z końcem 2007 roku lub początkiem 2008 roku.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego, czy z dokonaniem zakupu ratalnego.

Dowód osobisty jest wydawany bezpłatnie. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy/miasta na terytorium Polski - niezależnie od miejsca zameldowania. Możliwe jest również złożenie wniosku przez Internet. Cała procedura od momentu złożenia wniosku do otrzymania dowodu trwa co najmniej kilkanaście dni.

Wniosek można złożyć też przez internet. Na platformie Obywatel działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego również znajduje się na platformie.

Aby elektronicznie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego na platformie Obywatel należy odszukać w katalogu „Dokumenty i dane osobowe” kartę usługi „Uzyskaj dowód osobisty”, a następnie ścieżkę „przez Internet”. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w przycisk „Złóż wniosek o dowód osobisty”. Należy wybrać powód ubiegania się o dowód osobisty, a następnie urząd, w którym chce się odebrać gotowy dowód. Wnioskując o dowód osobisty, obywatel musi również dołączyć zdjęcie. Szczegółowe informacje znajdują się na podanej stronie.

ms. / em24.pl / na podst. inf. biura prasowego DUW

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA