Express-Miejski.pl

Dolnośląskie Stoły Wigilijne

Wigilia wczoraj, dziś i jutro

Wigilia wczoraj, dziś i jutro fot.: DODR we Wrocławiu

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

18 grudnia wszystkie zakamarki Arkad Wrocławskich wypełniły się zapachami świątecznych potraw oraz dźwiękami kolęd.  Na pięknie nakrytych stołach znalazły się najrozmaitsze specjały świąteczne. Dania przygotowano zgodnie z tradycją z produktów pochodzących z pól, ogrodów, lasów i wód.

31 stołów wigilijnych przygotowały dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich z Biaław Małych, Rudaw, Godzikowic, Dobroszyc, Strzeszowa, Wierzbna, Sędzic, Radwanic, Składowic, Chociemyśli, Grochowic, Goliszowa, Gniewomierza, Starego Łomu, Strupic, Ścinawki Dolnej, Braszowic, Brodziszowa, Smolca, Tarnowa, Rząsin, Proszówki, Radoniowa, Tymowej, Lipian, Ścinawy Polskiej, Kotowic oraz KGW „Jodłóweczki” i „Grodzanki”.  Każdy z odwiedzających miał możliwość degustacji specjałów kuchni polskiej oraz uzyskania przepisu na ich sporządzenie. Można było również kupić ozdoby świąteczne przygotowane przez rękodzielników artystycznych. Całość wystawy uświetniły występy zespołów folklorystycznych.

Na stołach znalazły się potrawy z kapusty, grzybów, maku, fasoli, grochu, ryb i suszonych owoców. Zgodnie z dawnym obyczajem, zjedzenie takich dań podczas wieczerzy wigilijnej jest gwarancją zdrowia i powodzenia w nadchodzącym Nowym Roku.

Królem potraw rybnych jest oczywiście karp. Podaje się go w najrozmaitszych postaciach. Najczęściej jest smażony lub serwowany w galarecie. Przepis na karpia faszerowanego grzybami zdradziły portalowi kuchniawroclawia.pl Panie z KGW Braszowice z gm. Ząbkowice Śląskie:

karp 1-2 kg, 1 jajko, bułka tarta i mąka do panierki
nadzienie: 10 dag suszonych borowików lub podgrzybków, 1 kostka masła, 4 cebule, 1 ½ szklanki bułki tartej, sól, pieprz, maggi, 2 jajka
Grzyby namoczyć, ugotować w tej samej wodzie, odcedzić i zmielić w maszynce. Masło roztopić, usmażyć drobno pokrojoną cebulę, dodać bułkę tartą i wymieszać. Ostudzić. Dołożyć grzyby, przyprawić solą, pieprzem i maggi. Wymieszać z 2 roztrzepanymi jajkami.

Karpia nafaszerować, spiąć wykałaczkami, panierować w jajku, mące i bułce tartej. Upiec w piekarniku na maśle (około 2 godzin). Temperatura zależy od wielkości karpia.

Imprezę uświetniły występy zespołów ludowych „Leszczynki” w Dobroszycach, zespół folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli i okolicznych miejscowości,zespół „Strzeszowianki” ze Strzeszowa, zespół „Katarzynki” ze Ścinawki Górnej i zespół „Swojacy” z Radwanic.  

Na trzech stołach odbyła się także wystawa rękodzieła artystycznego. Swoje dzieła prezentowali: Anna Stefaniszyn, Krzysztof Boksa, Jadwiga Michałowska i Joanna Hazuka.

Organizatorami imprezy byli: urząd marszałkowski, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Wojewódzka Rada Kół Gospodyń Wiejskich.

leoni / kuchniawroclawia.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Dolnośląskie Stoły Wigilijne

    2010-12-21 10:16:27

    leoni / kuchniawroclawia.pl

    18 grudnia wszystkie zakamarki Arkad Wrocławskich wypełniły się zapachami świątecznych potraw oraz dźwiękami kolęd.  Na pięknie nakrytych stołach znalazły się najrozmaitsze specjały świąteczne. Dania przygotowano zgodnie z tradycją z produktów pochodzących z pól, ogrodów, lasów i wód.

  • 2010-12-21 13:17:34

    gość: ~Edi

    oo ale smaczne jedzenie tam było, szkoda że nie wiedziałem wcześniej, to bym się wybrał

  • 2010-12-21 14:16:51

    gość: ~misiek

    byłem rok temu, spróbowałem nalewki i odpadłem :D niezły klimat. ludzie odwiedzajacy galerie byli w lekkim szoku

  • 2010-12-21 21:48:18

    gość: ~Jan

    A gdzie KGW z Brzeźnicy?

  • 2010-12-21 23:14:05

    gość: ~K.H.P.

    ostatnio dodany post

    Podobnie jak w Ciepłowodach/ =

REKLAMA