Express-Miejski.pl

Od 1 października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego

Zdjęcie ilustracyjne fot.: Fanjianhua / Freepik

Nadszedł dzień, na który od dawna czekało wielu kierowców! W poniedziałek 1 października dowód rejestracyjny i polisę OC możesz zostawić w domu.

W razie kontroli – za brak przy sobie tych dokumentów - nie dostaniesz mandatu.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (MC) nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym i podpisania przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu w tej sprawie.

- To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister Marek Zagórski. –  Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy – dodaje szef MC.

To musisz wiedzieć!

Ważne:

 1. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. Policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK - Centralnej Ewidencji Pojazdów.
 2. brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.
 3. nadal musisz mieć przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty! Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).
 4. nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zmiany, zmiany, zmiany

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód rejestracyjny był zatrzymywany fizycznie. Od 1 października 2018 r. - w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma - podobnie jak dotychczas - pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.  

Ministerstwo Cyfryzacji

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Od 1 października pojedziesz bez dowodu rejestracyjnego

  2018-09-27 08:56:38

  gość: ~autor

  Lepiej mniec kontrola drogowa bedzie dluzej teraz trwala sprawdzanie itd

 • 2018-09-27 11:21:28

  gość: ~młoda

  Będą cyrki podczas kolizji i wypadków, jeżeli ktoś nie będzie miał OC przy sobie...

 • 2018-09-27 11:39:36

  gość: ~tkm

  @~młoda

  Dlaczego uważasz, że cyrki? Przecież wszystko będzie w bazie danych i systemie. Myślisz, że jak jest wypadek, gdzie auto rozpierdzielone jest na strzępy to policja chodzi i szuka czy ktoś miał przy sobie OC czy nie? Sprawdza to w systemie. Już dawno to powinno obowiązywać, ale do tej pory wychodzono z założenia, że policjanci są zacofani i sobie nie poradzą :)

 • 2018-09-27 11:54:31

  gość: ~Olo

  ostatnio dodany post

  @~tkm

  Jeżeli dojdzie do kolizji z autem np. z drugiego końca Polski, gdzie kierowca nie będzie miał przy sobie dokumentów to trzeba będzie czekać na policję, ostatnio nawet 3 godziny zamiast np. dogadać się na miejscu bez wzywania jej niepotrzebnie.

REKLAMA