Express-Miejski.pl

Podwyżka dla mundurowych i pełnopłatne nadgodziny. Znamy szczegóły porozumienia MSWiA i związkowców

zdjęcie ilustracyjne fot.: em24.pl

W czwartek (8 listopada) minister Joachim Brudziński i przedstawiciele służb mundurowych podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną.

W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 roku. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej, zawarte porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany dziś kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa.

Ze strony społecznej porozumienie podpisali: Krzysztof Hetman - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa, Krzysztof Oleksak - Związek Zawodowy Strażaków „Florian", Rafał Jankowski - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Marcin Kolasa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Andura - Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".

Podwyżka o 655 zł brutto w 2019 roku oraz o 500 zł brutto w 2020 roku

W toku negocjacji ustalono, że funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od początku przyszłego roku po 655 zł brutto podwyżki, co spowoduje wzrost wielokrotności tzw. kwoty bazowej o 0,43. Przypominamy, że początkowo MSWiA proponowało od 1 stycznia 2019 r. podwyżkę w kwocie 309 zł, a od 1 lipca 2019 roku w kwocie 253 zł brutto.

Porozumienie zakłada też, że funkcjonariusze otrzymają kolejną podwyżkę w kwocie 500 zł brutto – od 1 stycznia 2020 roku.

Pełnopłatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy MSWiA

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W policji, straży granicznej i służbie ochrony państwa (SOP) możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Zgodnie z zawartym porozumieniem - od 1 lipca 2019 roku zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Rezygnacja z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę

Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 roku. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki.

Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 roku.

Dodatkowe zachęty do pozostawania w służbie

Zarówno MSWiA jak i stronie związkowej zależy, aby doświadczeni funkcjonariusze jak najdłużej zostawali w służbie. Dlatego MSWiA zaproponowało, że zostaną przygotowane rozwiązania umożliwiające przyznawanie dodatkowych należności pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dotyczyłoby to osób, które nabyły prawa do emerytury i posiadają co najmniej 25 lat służby.

Pozostałe ustalenia MSWiA i strony społecznej

Przedstawiciele strony społecznej wezmą czynny udział w opracowaniu nowego wieloletniego programu rozwoju formacji MSWiA na lata 2021-2024 ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby zwiększenia podwyżek uposażeń.

W kwestii postulatu związanego z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy strony ustaliły, że pozostają przy rozbieżnych stanowiskach, jednak deklarują wolę rozwiązania problemu do końca 2019 roku. Chodzi tu o zasady przejścia na emeryturę dla funkcjonariuszy przyjętych do służby w okresie po 1 stycznia 1999 roku i przed 1 października 2003 roku.

MSWiA

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Podwyżka dla mundurowych i pełnopłatne nadgodziny. Znamy szczegóły porozumienia MSWiA i związkowców

  2018-11-09 19:27:27

  gość: ~rooster

  "W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 roku. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin."

  To teraz dopiero beda wyrabiac nadgodziny (karierowicze i nie tylko) i żeby sie pokazac przed panem komendantem jaki to ja jestem najlepszy...moim zdaniem - najlepszy ale w dawaniu bezsensownych mandatów za byle co,za najmniejsze przewinienie aby tylko znalezc powód by wypisac blankiecik!

 • 2018-11-12 08:28:18

  gość: ~Przyczyna Wszystkich Przyczyn

  A czego się spodziewałeś? Że będzie lepiej dla społeczeństwa? Zapomnij.

  Rząd, służby i kościół tworzą razem paskudną i zuchwałą trzygłową hydrę.
  Każdy z łbów ma inne zadanie, mianowicie:

  Rząd — Kontrola i dojenie społeczeństwa.
  Służby — Wywieranie presji/strachu na społeczeństwie.
  Kościół — Gromadzenie informacji o społeczeństwie i kontrola.

  Każda z tych przebrzydłych głów myśli TYLKO o sobie.
  Czasami pomoże innej, ale tylko po to by razem utrzymywać jak największą kontrolę.

  Dodatkowo taka hydra będzie chamsko twierdzić że wszystkie te przerażające łby są dla Twojego dobra..

 • 2018-11-13 21:55:02

  gość: ~Marian

  Policja zwalcza nielegalne wyścigi uliczne w wielu miastach.
  Ostatnio zrobiło się głośno o amatorach niebezpiecznej jazdy po drogach miasta, choć nie jest to nowe zjawisko. Niestety, musiało dojść do tragedii na Słowacji i w Jeleniej Górze, by policjanci rozpoczęli skuteczną walkę z piratami ścigającymi się po ulicach.

 • 2019-07-15 23:52:51

  gość: ~Rogal

  A gdzie im idzie ta walka z piratami w Toruniu może? :)

 • 2019-07-16 12:20:41

  gość: ~rowerzysta

  ostatnio dodany post

  @~Rogal
  Polska wtedy będzie normalnym państwem gdy ludzie przestaną się zwracać do policjanta „panie władzo”. Zapamiętajcie to.
  Jak głosi wieść gminna 1 sierpnia w Kamieńcu ma się odbyć wielka impreza z okazji świeta Naszej Dzielnej Policji . Będą generały Komendanty , burmistrze i wójty , SZTANDARY, ORDERY, AWANSE I PREMIE . Ma się rozumieć ze głównym celebrantem będzie Nasz Pan Na Pałacu Książe Małżonek w towarzystwie przystrojonej w stosowny łańcuch Przewodniczącej Rady A teraz co do tematu o podwyżkach apanaży i ciągłym biadoleniu jaka to się stróżom prawa dzieje krzywda , A tak naprawdę to pies jest pogrzebany gdzie indziej. Jest tej policji 3-5x za dużo i szuka sobie zajęcia podobnie jak GL/AL w czasie okupacji niemieckiej rabowała chłopów i dwory z pościeli i majtek jak to pokazuje z dokumentów pan Leszek Żebrowski.
  Podaję szczegółowy trop. Stan etatowy Policji Państwowej według preliminarza budżetowego na rok 1920 wynosił 29511 policjantów w tym 723 oficerów. W 1937 roku przewidziano etaty dla 28 716 policjantów zaś stan etatowy Policji Państwowej w roku 1938 liczył 29 936 szeregowych i 850 oficerów … i był porządek.
  Dzisiaj jest to 103309 etatów (cztery razy więcej) i jest tak jak widać. Patrz sprawa Olewnika i jej podobne, choć może mniej drastyczne.
  Dodam, że w 1938 nie było indywidualnych środków łączności, samochodów, komputerów i temu podobnych bardzo pomocnych i użytecznych policji akcesoriów a terytorium RP było około o 25% większe. Liczbie ludności w tym czasie jest podobna a więc wniosek taki, że dzisiaj powinno wystarczyć 15 000 – 20 000 etatów. Co zatem robi te dodatkowe 90 000 policjantów? Niektórzy odczuli to na własnej skórze.
  Druga zasadnicza różnica to taka, że przed 1939r. każdy z funkcjonariuszy rozpoczynający służbę składał następującą przysięgę: „Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonym mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma; Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować; wszystkich obywateli kraju w równym mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie, rozkazy przełożonych wykonywać dokładnie, tajemnicy urzędowej dochować. Tak mi Panie Boże dopomóż” … i może w tym cała tajemnica tej różnicy i odpowiedź czemu tak jest.

REKLAMA