Express-Miejski.pl

Skanujesz kod QR na bankomatach? Uważaj, oszuści wymyślili nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Wczytanie takiego kodu na smartfonie może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej usługę „sms premium” bez wiedzy użytkownika. 

- Naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy ich właścicieli bankomatów: banków oraz sieci bankomatowych i nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi - informują policjanci.

Przestępcy przekazują fałszywe informacje o np. możliwej wygranej nagrodzie. Doprowadzają w ten sposób do zmanipulowania potencjalnego klienta, który - w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowany do usługi „sms premium”. Jej uruchomienie spowoduje naliczenie wysokich opłat za jej włączenie. - Kody QR mogą nie tylko inicjować wskazane wyłudzenie. Mogą również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem - zaznaczają policjanci.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaleca ostrożne korzystanie z tej usługi. - Należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę tj. bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce policji - zalecają mundurowi.

mwinnik / em24.pl na podst. inf. KWP we Wrocławiu

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA