Express-Miejski.pl

Radni sejmiku przyjęli budżet na 2019 rok

Sesja budżetowa sejmiku wojewódzkiego fot.: umwd.dolnyslask.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

20 grudnia radni sejmiku województwa dolnośląskiego przyjęli budżet na 2019 rok. Zakończy się on niemal dwumilionową nadwyżką budżetową.

Samorząd w przyszły roku bedzie miał do dyspozycji 1,34 mld złotych. W budżecie największe wydatki przeznaczone będą się na m.in. na transport, wsparcie rozwoju regionalnego, kulturę, edukację i ochronę środowiska.

– Tegoroczny budżet to budżet typowo rozwojowy. Wydatki na inwestycje to aż 47 mln zł więcej niż w 2018 roku. Świadczy to m.in. o skali wysiłku, jaki podejmuje samorząd województwa na rzecz rozwoju gospodarczego regionu. Więcej pieniędzy chcemy skierować na transport i rozwój regionalny. Jestem przekonany, że przedstawiony projekt pozwoli na utrzymanie dynamicznego rozwoju Dolnego Śląska i będzie odpowiadał na najpilniejsze potrzeby mieszkańców regionu – wyjaśniał marszałek Cezary Przybylski.

W porównaniu z ubiegłoroczną uchwałą budżetową wydatki bieżące będą niższe o prawie 40 mln zł. Województwo konsekwentnie redukuje też zadłużenie. Jego wysokość na przyszły rok wyniesie 608 mln złotych. 

Na projekty drogowe i kolejowe zarząd województwa planuje przeznaczyć przeszło 721 mln złotych. Wśród najważniejszych zadań inwestycyjnych w tym obszarze będą między innymi modernizacje dróg wojewódzkich, kontynuacja budowy obwodnic dolnośląskich miast, dotowanie rozwijających się przewozów pasażerskich. W wieloletnim planie finansowym na lata 2019-2023 wydatki na transport przekroczą 2,3 miliarda złotych.

Na projekty sportowe i turystyczne w projekcie budżetu przeznaczono 31 milionów złotych. Środki na leczenie Dolnoślązaków w „marszałkowskich” szpitalach to ok. 1,5 miliarda złotych. Pieniądze formalnie nie są zapisane w budżecie województwa, jednak wynikają z kontraktów podpisywanych z NFZ. 
Mocno wspierany będzie także rozwój regionalny. Na ten cel zarezerwowano kwotę przekraczającą 132 mln zł. Te pieniądze pozwolą m.in. na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich, czy sfinansowanie kolejnej edycji Dolnośląskiego Bonu na Innowacje, dzięki któremu regionalni przedsiębiorcy dostają szansę rozwoju swoich firm poprzez kontakt z jednostkami naukowymi.

Na rolnictwo i ochronę środowiska zaplanowano niemal 49 mln zł. Połowę zarezerwowano na zadania z zakresu ochrony gruntów rolnych, a 2,8 mln zł. przeznaczonych zostanie na odnowę wsi i rozwój obszarów wiejskich
W budżecie województwa na działalność kulturalną przewidziano niemal 97 mln złotych. Ponad 6 milionów, podobnie jak w latach ubiegłych, zostanie przeznaczonych na rozbudowę wrocławskiej Opery.

Ponad 78,5 mln przeznaczonych zostanie na działalność 17 instytucji kultury prowadzonych i współprowadzonych przez Samorząd Województwa. Na ochronę zabytków zarezerwowano 5mln złotych.

Na integrację społeczną przeznaczono ponad 50 mln zł. Niemal 5,5 mln zł. przeznaczonych zostanie na dostęp do wysokiej jakości usług społecznych. Ponad 2 mln przewidziano na pomoc społeczną, czyli m.in. organizowanie i prowadzenie ośrodków adopcyjnych oraz współfinansowanie dolnośląskich żłobków. Dzięki temu powstanie ok. 200 nowych miejsc w tych placówkach. Pieniądze będące w dyspozycji urzędu pracy pomogą w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu oraz wsparciu integracji zawodowej i rozwijaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Przyszłoroczny budżet zapewni kontynuowanie wielu programów społecznych integrujących lokalne społeczności. Wśród nich znajdą się m.in. „Dolnośląski Budżet Obywatelski – Aktywny Dolny Śląsk, na który przeznaczono 1,3 mln zł., a także takie programy jak „Dolnośląskie Małe Granty”, „dolnośląskie żłobki”, program Nestor, „Dolny Śląsk bez barier” oraz rozmaite szkolenia, staże i programy stypendialne.

Na edukację i naukę sejmik wyda w 2019 roku 92 mln zł. Ponad 7 mln z tej kwoty pozwoli na kontynuowanie projektu Zintegrowani, którego głównym celem jest objęcie wsparciem i ograniczenie wystąpienia zagrożenia wykluczenia społecznego oraz ubóstwa podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych. 63 mln złotych przeznaczonych zostanie na działalność 19 dolnośląskich wojewódzkich jednostek oświatowych. Wśród wielu innych kontynuowany będzie również projekt Czas na zawodowców na tel cel wyasygnowano ponad 3,6 mln zł. 

Prezentacja budżetu 2019 [KLIK]

mwinnik / em24.pl na podst. inf. UMWD

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA


REKLAMA