Express-Miejski.pl

Będziemy mieli nowe e-dowody osobiste. Już od 1 marca [video]

Testowe e-dowody osobiste zostały już wyprodukowane fot.: MSWiA

Od 1 marca w urzędach będą wydawane nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Dzięki temu będą też narzędziem komunikacji elektronicznej np. z służbą zdrowia.

Nowe dokumenty również będą plastikową kartą, ale wyposażoną w chipa, na którym zostanie zapisane wiele danych o właścicielu. Będzie tam też zapisana fotografia, jako zdjęcie biometryczne. Tym samym będzie to dokument podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i dzięki temu, jak wskazuje MSWiA, posiadacz takiego dowodu będzie mógł być np. szybciej i sprawniej obsłużony na lotnisku. E-dowód będziemy mogli wykorzystać do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Umożliwi również zarejestrowanie się posiadacza e-dowodu w zewnętrznych systemach teleinformatycznych np. w systemach służby zdrowia. Będzie też możliwość korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. A to tylko niektóre z funkcjonalności e-dowodu.

Nowy dowód wyposażony będzie także w tzw. „profil osobisty”. Umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. Jak to będzie działać? W praktyce będziemy przykładać nowy dowodu do czytnika i wpisać znany wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Osoby niezainteresowane nie będą zmuszone do używania warstwy elektronicznej nowego dowodu, zachowując jednocześnie możliwość jej uruchomienia w dowolnym czasie. Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 roku. MSWiA przypomniało jednak, że nie będziemy musieli wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów, ponieważ zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych. Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się imię i nazwisko, data urodzenia, płeć, obywatelstwo jego posiadacza natomiast rewer dokumentu będzie zawierał: numer PESEL, miejsce urodzenia, nazwisko rodowe posiadacza, oraz imiona jego rodziców.

Testowe e-dowody zjechały z taśmy:

ms. / em24.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Będziemy mieli nowe e-dowody osobiste. Już od 1 marca [video]

  2019-01-20 21:55:06

  gość: ~Maria

  W niedzielę o godz 22 w miescie Środa Śl SMOG wynosił 145.To powinno interesować mieszkańców a nie bzdury!

 • 2019-01-20 22:50:45

  gość: ~Maria

  ostatnio dodany post

  W niedzielę o godz 22 w miescie Środa Śl SMOG wynosił 145.To powinno interesować mieszkańców a nie bzdury!

REKLAMA