Express-Miejski.pl

Jesteś chory? ZUS wyśle Ci SMS i zaprosi na badania

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od początku tego roku pacjenci i renciści mogą być zapraszani na badanie do lekarzy orzeczników także telefonicznie lub za pomocą maila.

W ten prosty sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontaktować się ze swoimi klientami pod warunkiem, że takie rozmowy telefoniczne są rejestrowane. Prawo dopuszcza także możliwość wysłania wezwania poprzez sms, a nawet wiadomość mailową.

Zaproszenia wysyłane w tej formie są skuteczne, jeśli osoba wzywana na kontrolę potwierdzi fakt otrzymania wiadomości.

- Te nowoczesne rozwiązania mają ułatwić przeprowadzanie kontroli krótkotrwałych zwolnień lekarskich – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Do tej pory wezwanie chorego na kontrolę odbywało się listem poleconym za potwierdzeniem odbioru – dodaje rzeczniczka.

Ten system oznaczał konieczność uwzględnienia czasu niezbędnego na dostarczenie przesyłki przez pocztę i termin na jej odebranie tj. okres, przez jaki placówka pocztowa jest zobowiązana przechowywać przesyłkę w przypadku doręczenia zstępczego. Skutkowało to tym, że krótkotrwałe zwolnienia były niemal wyłączone z kontroli u lekarzy orzeczników ZUS. Wysyłając wezwanie urzędnik musiał wyznaczyć datę badania, która uwzględni czas na doręczenie listu. Często wiec zdarzało się tak, że zanim chory odebrał korespondencję, to już kończył się okres zwolnienia i wracał do pracy.

Kontrola zwolnień polega na sprawdzeniu, czy lekarz wystawiający eZLA prawidłowo ocenił stan zdrowia swojego pacjenta oraz czas, na jaki wystawiono zwolnienie. Chorzy do kontroli typowani są losowo, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę także inne czynniki takie jak prośby pracodawców o kontrolę pracownika lub informacje o próbie wyłudzeń zasiłków. Do sprawdzenia ZUS wybiera także zwolnienia nietypowe, np. zbyt długie zwolnienie wystawione z powodu choroby, która zwykle wymaga znacznie krótszego czasu leczenia. Gdy lekarz orzecznik stwierdzi, że ubezpieczony w dniu badania jest zdrowy, to wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i w następnym dniu pacjent musi wrócić do pracy.

Lekarz orzecznik ZUS może sam zbadać pacjenta, ale jeśli ma wątpliwości dotyczące diagnozy - może też skierować go na badanie specjalistyczne lub poprosić od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta (na podstawie, której wystawiono zwolnienie), może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych. Jeżeli ktoś jest obłożnie chory badanie zostanie wykonane w miejscu, w którym przebywa chora osoba. W takim wypadku należy skontaktować się z ZUS i poprosić o kontrolę w miejscu, w którym pacjent przebywa. Drugi sposób kontroli to wizyta inspektora ZUS w domu pacjenta i sprawdzenie, w jaki sposób wykorzystuje on czas przeznaczony na leczenie.

Nie tylko ZUS ma prawo do kontroli osób, które są na „chorobowym” może to także robić we własnym zakresie każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 pracowników.

ms. / em24.pl

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jesteś chory? ZUS wyśle Ci SMS i zaprosi na badania

  2019-02-14 15:59:24

  gość: ~gość

  ZUS ma rację bo ludzie brali zwolnienia lekarskie i potem szybko na lotnisko i na MALEDIWY lecieli albo w domu remont robią zamiast leżeć w Łóżku i tak to właśnie jest z Polakami myśleli że jak pójdą do lekarza pierwszego kontaktu to już mogą sobie robić co chcą a teraz ZUS sprawdzi czy to na pewno GRYPA czy GRYPA remontowo-malediwowo

 • 2019-02-14 16:29:41

  gość: ~Waldek

  A ja nie mam telefonu i internetu, to nie bede kontrolowany ;-)
  Nie ma obowiązku mieć powyższe

 • 2019-02-17 14:15:27

  gość: ~pio pio

  @~Waldek to wejdą ci do domu a jak nie otworzysz to ci drzwi wywarzą za które będziesz musiał płacić żeby je założyć spowrotem taki przypadek był we Wrocławiu niedawno

 • 2019-02-14 17:18:47

  gość: ~anty zus

  ich juz calkiem poje...balo

 • 2019-02-14 19:46:53

  gość: ~JA

  Według mnie powinienem udać się do lekarza. Ja jestem kowalem. Lekarz ma wyleczyć. No i co z tego wynika.

 • 2019-02-14 23:14:59

  gość: ~Bsx

  Złodzieje tylko co roku ZUS w górę.. Teraz im się SMS zachciało. A co z faktem jak ktoś ma numer zarejestrowany na zula?

 • 2019-02-15 02:58:30

  gość: ~IWO

  „Jesteś chory? ZUS wyśle Ci SMS i zaprosi na badania.”

  Bardzo dobra metoda na symulantów kombinatorów cwaniaków bo zwolnienia lekarskie służyły do wyłudzania podwyżek walki politycznej itp. Pracownicy sądów Policjanci idą na fikcyjne zwolnienia lekarskie a to są instytucja która powinna stać nad przeszczekaniem prawa i za takie masowe zwolnienia powinni ponieś sankcje dyscyplinarne i finansowe .
  Nauczyciele dają ładny przykład młodzieży a takie oszustwa sporo kosztują budżet Polskiego Państwa a UE zamyka Polsce dopływ Unijnych pieniędzy a rząd zaczyna szukać oszczędności bo stare samoloty rakiety kupuje od USA.

 • 2019-02-15 11:30:55

  gość: ~Gość

  @~IWO
  Zgadzam się w 100 % często słyszy się,, nie mam urlopu zawsze jest L4 ,,a uczciwi muszą na tych lawirantów pracować.

 • 2019-02-25 22:47:06

  gość: ~Hmm

  @~Gość
  Zgadzam się z wami ale każdy zmieni zdanie jeżeli będziecie swoje chorobowe spędzać w domu gotując dziecku obiad. Taka to komisja czy lekarz stwierdzi, że jeżeli możecie już funkcjonować to możecie powrócić do pracy. Dajecie się tylko nabrać bo w taki sposób dalej nas będą oszukiwać i anulować chorobowe

 • 2020-09-01 22:49:22

  gość: ~No

  @~Gość
  To niech dadzą urlop bezpłatny. Po problemie.

 • 2019-02-19 19:28:36

  gość: ~obywatel

  Jeżeli jest to zaproszenie to można grzecznie odmówić.

 • 2019-03-11 09:04:49

  gość: ~Ja i ZUS

  Je..ć ZUS sam zadbam o swoją emeryturę ... banda złodzieji ...

 • 2019-03-31 13:32:49

  gość: ~obywatel

  Jakie "ZAPROSZENIE", jeżeli ktoś kogoś zaprasza to można odmówić bez konsekwencji. Tu jest wydanie polecenia pod groźba kary. Nazywajcie rzeczy po imieniu.

 • 2019-05-13 15:06:22

  gość: ~Kik

  To idź na l4 i nie marudz że musisz pracować. Odezwali się wszyscy co nigdy l4 nie brali hahaha

 • 2020-11-25 09:16:15

  gość: ~taxi kłodzko

  ostatnio dodany post

  cóż za wspaniała wiadomość przy koszcie 1450 zł/m-c.
  https://taxiklodzko.pl

REKLAMA