Express-Miejski.pl

30 groszy co miesiąc. Tyle wynosi najniższa emerytura na Dolnym Śląsku

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

30 groszy, co miesiąc wpływa na konto wrocławianki, która w swoim życiu przepracowała zaledwie cztery miesiące i uzbierała niespełna 80 zł składek. 

Najwyższą emeryturę wypłaca ZUS mieszkańcowi Wałbrzycha. 13 tys. złotych dostaje mężczyzna, który na emeryturę przeszedł dopiero po ukończeniu 72 lat, po 53 latach pracy.

- Gdy spojrzymy na przebieg ubezpieczenia osób, które dostają wysokie emerytury to bardzo jasno widzimy, że są to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno po przepracowaniu wielu dziesiątków lat – mówi Iwona Kowalska – Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku – Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nie śpieszenie się z przejściem na emeryturę - dodaje rzeczniczka.

Wśród dobrze sytuowanych seniorów są pracownicy naukowi, lekarze i osoby zajmujące kierownicze stanowiska w różnych branżach. Stosunkowo niewielkie emerytury dostają natomiast przedsiębiorcy.

- To jest efekt tego, że w czasie prowadzenia działalności gospodarczej odprowadzali do ZUS najniższe z możliwych składki – wyjaśnia Kowalska-Matis. – Cudów nie ma, jeśli nie płacimy składek na ubezpieczenie społeczne, nie spodziewajmy się, że emerytura będzie wysoka – dodaje. 

WROCŁAW:

Najwyższa emerytura wypłacana przez Oddział ZUS we Wrocławiu to 12643,53 plus dodatek pielęgnacyjny w kwocie 222,01 zł. Pobiera ją pan w wieku 85 lat, który w momencie przejścia na emeryturę miał prawie 54 lata stażu pracy. Ponadto wrocławianin ma udokumentowane bardzo wysokie zarobki - powyżej 250 proc. przeciętnej krajowej. 

Najniższa emerytura we Wrocławiu wynosi zaledwie 0,30 zł. Pobiera ją pani w wieku 61 lat, której staż pracy wynosi 4 miesiące, a składki zgromadzone na koncie to niespełna 80 zł.

WAŁBRZYCH:

Najwyższa emerytura, jaką Wałbrzyski Oddział ZUS wypłaca emerytowi to prawie 13 tys. zł. Na tą wysoką kwotę składa się przede wszystkim bardzo długi staż pracy wynoszący 53 lata. Pan na emeryturę przeszedł w wieku 72 lat. 

Najniższa emerytura wypłacana przez Oddział ZUS w Wałbrzychu to zaledwie 1,89 zł, którą otrzymuje mężczyzna urodzony w 1949 roku. Pan ma udokumentowane tylko 18 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej z podstawą mniejszą od minimum i nie posiada żadnego kapitału początkowego. 

LEGNICA:

Najwyższa emerytura, jaką wypłaca Oddział ZUS w Legnicy wynosi 12 616,70 zł. Dostaję ją lekarz, który zakończył swoją aktywność zawodową po ukończeniu 80 roku życia po przepracowaniu 57 lat.

Najniższa emerytura wypłacana w Legnicy to tylko 0,70 zł. Ta niewielka kwota wpływa, co miesiąc na konto mieszkańca Legnicy, który na umowę zlecenia pracował zaledwie 12 dni w ciągu swojego życia i po ukończeniu 65 lat przeszedł na emeryturę. 

ms. / em24.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 30 groszy co miesiąc. Tyle wynosi najniższa emerytura na Dolnym Śląsku

  2019-03-24 00:44:44

  gość: ~Kanalia

  ostatnio dodany post

  Live fast,
  die young.

REKLAMA