Express-Miejski.pl

Elektroniczne zwolnienia pomagają w efektywnych kontrolach. ZUS odzyskał ponad pół miliona złotych

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Ponad pół miliona złotych wróciło do ZUS po kontroli zwolnień lekarskich na Dolnym Śląsku w pierwszym kwartale tego roku. 

W tym czasie po kontroli 14 980 zwolnień lekarskich 279 osób zostało pozbawionych zasiłku w wyniku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, a 500 osobom lekarze orzecznicy skrócili zwolnienia uznając je za zdolne do pracy.

Wyniki kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich za I kwartał 2019 roku:
L.P. OZUS Liczba osób poddanych kontroli Liczba osób pozbawionych prawa do zasiłku Kwota zasiłków cofniętych w wyniku kontroli
w liczbach bezwzględnych w tys. zł
       
  RAZEM O/ZUS 2 180 279 390,4
15 LEGNICA 511 56 90,5
37 WAŁBRZYCH 741 159 217,7
41 WROCŁAW 928 64 82,2

W całym kraju, w I kwartale 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontroli zwolnień. W konsekwencji wydanych zostało 10 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków  osiągnęła ponad 9 tys. zł. W porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku liczba kontroli w skali kraju wzrosła o 26,2 proc. - Efektywniejsze kontrole są efektem tego, że od grudnia ubiegłego roku lekarze wystawiają zwolnienia wyłącznie elektronicznie – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nawet krótkie zwolnienia są od razu widoczne w naszym systemie, dzięki czemu możemy szybciej skontrolować te, które budzą nasze wątpliwości – dodaje.

Działający od grudnia system e-zwolnień pozwala pracownikom ZUS na bieżąco śledzić trendy w zakresie zachorowalności mieszkańców naszego regionu. Są pewne standardy czasu trwania schorzeń i w oparciu o nie weryfikowana jest długość zwolnienia. Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo. Kontrole są prowadzone także u pacjentów lekarzy wystawiających duża liczbę zwolnień. Część zwolnień ZUS typuje do kontroli losowo, więc każde może być sprawdzone.

- Proszę także pamiętać, że nie tylko my kontrolujemy zwolnienia. Ma do tego prawo każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 osób. Upoważnieni pracownicy firmy mogą przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnienia, czyli w czasie wizyty w domu pracownika sprawdzić, w jaki sposób wykorzystuje on swoje zwolnienie lekarskie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Pracodawca może się także zwrócić o przeprowadzenie kontroli do ZUS - wtedy to urzędnik przeprowadzi kontrolę i zawiadomi pracodawcę o jej wynikach. Jeżeli stwierdzi w trakcie kontroli, że pracownik wykorzystuje zwolnienie niezgodnie z jego celem to zostanie on pozbawiony prawa do zasiłku za cały okres, na który wystawione jest eZLA. Wystawione zwolnienie może także skontrolować (dokumentację) lekarz orzecznik i w razie wątpliwości zaprosić chorego na badanie kontrolne do ZUS.

ms. / em24.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA