Express-Miejski.pl

ESTA - zanim polecisz do USA bez wizy

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Jak polecieć do USA bez wizy? Dowiedz się więcej o Programie Ruchu Bezwizowego.

Od 11 listopada 2019 r. Polacy nie muszą mieć wiz, by podróżować do USA. Polska została dołączona do Programu Ruchu Bezwizowego, dzięki czemu wyjazdy służbowe, jak i turystyczne będą znacznie łatwiejsze!
Dowiedz się więcej o tym, kto może podróżować do USA bez wizy?

Bez wizy do USA

Bez wizy do Stanów Zjednoczonych można podróżować w celach służbowych, turystycznych, na leczenie, czy np. tylko przyjazdem, kierując się do innego kraju. W innych przypadkach wizy nie zostały zniesione, dlatego, jeśli chcesz studiować bądź pracować w Stanach Zjednoczonych musisz i tak starać się o wizę. W ramach programu bezwizowego można przebywać na terenie USA maksymalnie do 90 dni.

Formalności przed wyjazdem

By wyjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach programu bezwizowego, należy zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży. Opłata wynosi 14 dolarów. Warto zrobić to minimum 72 godziny przed podróżą, zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Poleca się nawet, by zająć się tym już na początkowym etapie planowania podróży.

Czym jest ESTA?

ESTA to Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, który został stworzony przez USA ze względów bezpieczeństwa. Więcej na temat ESTA dowiesz się na: wizaonline.org/blog/esta-rejestracja-podrozy-do-usa/.

Gdzie można uzyskać autoryzację?

By uzyskać autoryzację w ESTA, należy złożyć wniosek na stronie amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego. Wypełnienie go trwa około 20 minut. Dla porównania złożenie wniosku wizowego trwa zazwyczaj kilka godzin. Tym samym ESTA to duża oszczędność czasu i minimalizacja formalności.

ESTA - jak się zarejestrować?

Konieczne jest podanie personaliów osoby, która ubiega się o autoryzację, aktywności w mediach społecznościowych, miejsca zatrudnienia, planowanej podróży, informacji o innych podróżach, chorobach zakaźnych, czy kryminalnej przeszłości. Po uzupełnieniu wszystkich danych trzeba zatwierdzić wniosek i go opłacić. Gdy autoryzacja zostanie przyznana, automatycznie zostanie pobrane 14 dolarów.

ESTA - ważność

Ważność w ESTA jest ograniczona czasowo. Autoryzacja obowiązuje przez dwa lata, o ile wcześniej nie skończy się paszport osoby, która tę autoryzację przeszła. Jeśli tak, to ważność ESTA wygasa wraz z paszportem.

Kiedy jeszcze ESTA może stracić ważność? W przypadku zmiany nazwiska, płci, obywatelstwa, czy zmiany odpowiedzi w pytania zadane we wniosku. Autoryzacja jest dalej ważna w przypadku zmiany danych kontaktowych.

Mając autoryzację w ESTA, możesz udać się wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych. Dobrze przed każdą podróżą sprawdzić, czy autoryzacja jest dalej ważna, a także dla pewności wydrukować jej potwierdzenie i mieć je zawsze ze sobą.

Warto wiedzieć, że samo przejście autoryzacji w ESTA nie oznacza jeszcze wpuszczenia na teren Stanów Zjednoczonych. Dopiero na etapie podróży, dotarcia do punktu kontroli granicznej i rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym jest podejmowana ostateczna decyzja o wpuszczeniu do USA.

ESTA to ogromne ułatwienie dla tych, którzy chcą się udać do Stanów Zjednoczonych w wymienionych powyżej celach. Warto jednak pamiętać, że Program Ruchu Bezwizowego nie obowiązuje w każdym przypadku, dlatego w wielu sytuacjach nadal staranie się o wizę przed wyjazdem do Stanów będzie koniecznością.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA