Express-Miejski.pl

Od czego zależy wysokość składki OC?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Nowe ubezpieczenie wiąże się z koniecznością zapoznania się z wieloma ofertami. Warto więc wiedzieć, z czego tak właściwie wynika cena ubezpieczenia OC.

W tym tekście poznasz najważniejsze czynniki, które są brane pod uwagę przez ubezpieczyciela. Zaczynamy!

Gdzie znaleźć tanie OC?

Czasami warto jest zajrzeć na stronę internetową banku, w którym ma się konto. Bywa bowiem tak, że instytucje finansowe mają przygotowane dla swoich klientów ciekawe rozwiązania. Jeśli jesteś klientem banku Mbank, dowiedz się więcej o ofercie i zakresie ochrony, jaką możesz uzyskać: https://najtaniejuagenta.pl/mbank-ubezpieczenie-oc/.

Co wpływa na wysokość składki?

Stan cywilny – według ubezpieczycieli osoby będące w poważnych związkach mają o wiele mniejszą tendencję do ryzykowania na drodze, a co za tym idzie, są uczestnikami mniejszej liczby zdarzeń drogowych. Jeśli więc jesteś mężatką lub masz żonę, to znak, że możesz liczyć na nieco niższe ceny niż kawalerowie i panny.

Dzietność – dzieci znacznie obniżają w oczach ubezpieczycieli ryzyko szarżowania za kierownicą. Rodzice mogą liczyć na niskie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Największe rabaty są przygotowane dla osób, mających dwójkę dzieci.

Wiek – to kiedy otrzymałeś prawo jazdy i ile masz lat, ma ścisły związek z tym, ile płacisz na swoje ubezpieczenie. Zgodnie z kronikami policyjnymi większa część wypadków jest spowodowana przez młodych kierowców i osoby z małym doświadczeniem. Najniższe składki płacą kierowcy w wieku 62 lat.

Przeszłość ubezpieczenia – jeśli brałeś udział w wielu zdarzeniach, to możesz liczyć na wyższą składkę pozbawioną zniżek. Zwyczajowo przyjęło się, że każdy rok bezszkodowej jazdy jest premiowany zniżką na następną polisę w wysokości 10%.

Miejsce zamieszkania – ubezpieczyciele bacznie przyglądają się wypadkom w całej Polsce. Analizując kroniki, mogą w łatwy sposób sprawdzić, w jakiej części kraju odnotowanych jest najwięcej zdarzeń a w jakiej najmniej. Kierowcy z małych miejscowości, w których ruch jest niewielki, mogą cieszyć się o wiele niższymi składkami niż mieszkańcy wielkich metropolii.

Marka i model samochodu – od lat właściciele samochodów BMW płacą najwyższe składki w Polsce. Wynika to z faktu, że o wiele częściej są uczestnikami kolizji niż posiadacze aut marek Skoda, Toyota czy chociażby Fiat.

Rok produkcji – im starszy samochód, tym większe ryzyko jego awarii na drodze. Najlepsze oferty czekają na posiadaczy pojazdów z salonu.

Pojemność silnika – kierowcy, których samochody mają silniki o pojemności 3l i więcej od lat muszą płacić wyższe składki, niż ich koledzy w pojazdach napędzanych jednostkami o pojemności 1l. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób pojemność silnika wpływa na cenę polisy OC, wejdź tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/zaleznosc-ceny-oc-pojemnosci-silnika/

Miejsce garażowania – pewne jest, że miejsce garażowania ma wpływ na ogólny stan techniczny pojazdu. Izolowanie od niekorzystnych warunków atmosferycznych w dużym stopniu wydłuża życie pojazdu. Jeśli więc garażujesz swoje cztery kółka „pod chmurką”, możesz liczyć się z wyższymi składkami niż osoby posiadające zadaszone garaże.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które wpływają na koszt Twojego OC. Większość z nich nie jest zależna od Ciebie, ale są też takie, które możesz kształtować na swoją korzyść. Jeśli jesteś młodym kierowcą, zastanów się nad ustanowieniem współwłaścicielem auta kogoś starszego, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z jego zniżek i w ten sposób zaoszczędzisz na polisie.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA