Express-Miejski.pl

Ciepła kołdra - jak wybrać właściwą klasę ciepła?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Ciepło, które daje nam kołdra, pozwala zasnąć w zimne grudniowe wieczory, ale jednocześnie może sprawić, że o sen będzie trudno w upalne lato.

Odpowiednie dobranie rodzaju i ilości materiału w kołdrze jest kluczowe dla jakości snu, jednak jak to zrobić? Można iść za zaleceniami producentów, jednak często nie są one ustrukturyzowane, co sprawia, że musimy rozumieć kilka rozróżnień. Wszystko spróbujemy wyjaśnić poniżej.

Dlaczego klasa ciepła ma znaczenie?

Wszystko, jak już wspominaliśmy, kręci się wokół relaksującego i zdrowego snu. Dana kołdra może sprawdzić się świetnie w lecie, jednak zimowe noce sprawią, że nie będzie lepsza od zwykłego koca. Dlatego tak kluczowe jest, aby wybrać odpowiednią klasę kołdry do naszych potrzeb. Istnieje możliwość zakupu najbardziej uniwersalnych kołder, ale nie sprawi to, że będą one idealne dla każdej pory roku. Da nam to możliwość względnie spokojnego snu, ale dla najlepszych efektów powinniśmy szukać dobranej do pory roku kołdry. Kiedy szukamy poduszki, patrzymy na swoje preferencje - jeśli ma to być poduszka antyalergiczna, to takiej będziemy szukać. Świetnym wyborem w tym temacie będzie na przykład SleepMed Premium Pillow, której technologia taśmy 3D poprawi ułożenie podczas snu. Nie będzie to dodatek, a główna funkcja. Tak też powinniśmy czynić z kołdrą dla danej pory roku.

Jak są dzielone klasy ciepła?

Na rynku możemy spotkać się z różnymi oznaczeniami o cieple kołdry. Każde z nich będzie trochę inne i warto zapoznać się z najczęściej spotykanymi, aby wiedzieć, jak odpowiednio wybrać kołdrę dla swoich potrzeb.

Jakie wyróżniamy skale ciepła?

  • Liczbowa - bardzo często spotykana skala, której przedział wyróżnia 6 różnych parametrów termicznych kołdry. Im wyższa cyfra, tym cieplejsza będzie kołdra.
  • Sezonowa - niedokładna, ale wykorzystywana wciąż skala, która zapewnia ogólną wiedzę na temat tego, jak ciepła będzie kołdra. Skala ta będzie określać kołdrę na podstawie jej przeznaczenia na daną porę roku. 
  • Skala TOG - najdokładniejsza ze skal, jednak w Polsce nie jest tak często używana, jak pozostałe. Kołdry w tej skali mogą mieć oznaczenia liczbowe od 3 do 16,5 TOG - im wyższe, tym cieplejsza kołdra i bardziej nadająca się na zimne okresy.

Niezależnie od skali, którą producent wyznaczył, powinniśmy wybierać kołdrę, która będzie odpowiednia dla naszych potrzeb.

Co ma wpływ na ciepło kołdry?

Aby kołdra ciepła taką była, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi zostać wykonana z odpowiedniego materiału, ale też ważne, aby tego tworzywa była odpowiednia ilość. Najczęściej spotykamy się z kilkoma różnymi typami materiału. Puch jest opcją, która zapewnia ciepło zimą, a jednocześnie dobrą cyrkulację powietrza latem. Jest to najbardziej uniwersalny z materiałów stosowanych w kołdrach. Kołdry puchowe o wadze powyżej 1,5 kg poleca się zimą, a wszystkie poniżej tej granicy będą idealne latem.

Istnieją też kołdry syntetyczne, które są bardzo lekkie i przewiewne, co sprawia, że są idealnym wyborem przy bardzo ciepłych okresach roku. Najważniejsze to wybrać tak, aby był to odpowiedni wybór dla nas - skale podawane przez producentów mogą być wskazówkami, jednak sami najlepiej znamy swoje preferencje. 

Pamiętajmy też, że jakość snu nie zależy tylko od kołdry - warto zainwestować w odpowiedni materac, jak i poduszki. Tutaj warto zainwestować w materace firmy Hilding, jak i SleepMed. Firmy te posiadają długie doświadczenie w swojej branży, co potwierdzone zostało wieloma certyfikatami. Materace Hilding Salsa Rumba  są tego świetnym przykładem. Sprawią one, że pozbędziemy się uporczywego bólu kręgosłupa i zadbamy o jego naturalną krzywiznę przez całą noc. Poprawi to nie tylko stan naszych pleców, ale też codzienne samopoczucie. 

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA