Express-Miejski.pl

Jak wybrać rolety rzymskie?

zdjęcie ilustracyjne fot.: shutterstock.com

Rolety rzymskie to dobry pomysł na przeprowadzenie metamorfozy każdego wnętrza.

W odróżnieniu od tradycyjnych rolet również po zsunięciu stanowią one elegancką dekorację okien. Są także doskonałą alternatywą dla tradycyjnych zasłon i firan. Dodatkowo łatwo je utrzymać w czystości, a odpowiednio dobrane podkreślają styl aranżacji pomieszczenia.

Rolety rzymskie - wyjątkowa oprawa okien

Rolety rzymskie są pośrednią formą między zasłonami i tradycyjnymi roletami. Dobrze się odnajdują zarówno w tradycyjnym stylu, jak i w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu. Zazwyczaj jednak są stosowane z zamiarem ocieplenia i nadania przytulności pomieszczeniu. Mogą być uszyte z prostych tkanin lub bardziej wyszukanych i ozdobnych materiałów, nie muszą być jedyną ozdobą okna, ponieważ dobrze się prezentują razem z zasłonami, zwłaszcza jeśli wykonane są z tego samego materiału. Rolety rzymskie mogą być wykonane zarówno z syntetycznych, jak i z naturalnych materiałów, są też łatwe do utrzymania w czystości, można je zdemontować i prać w pralce. Ich ostateczne wykończenie może być bardzo zróżnicowane, mogą mieć falbanki, frędzle, kontrastowe obszycia. Należy jednak pamiętać, że rolety rzymskie nie powinny być wykonane z ciężkich i sztywnych materiałów, takich jak np. żakard czy wełna, ponieważ mogą one nie układać się odpowiednio.

Na co trzeba zwrócić uwagę przed wyborem rolet rzymskich?

Producenci proponują kilka sposobów montażu rolet rzymskich. Przed zakupem jednak warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy je zamontować. Można je zamontować na ścianie, na suficie albo w środku wnęki okiennej. Najpopularniejszym sposobem montażu jest mocowanie ich na ścianie. Tak umocowane rolety rzymskie są szersze od otworu okiennego i prezentują się najlepiej. Jeśli rolety są montowane w środku otworu okiennego, trzeba dokładnie go zmierzyć i sprawdzić, czy nie zwęża się. Szerokość rolety w takim wypadku powinna być zbieżna z najmniejszym wymiarem. W przypadku okien balkonowych istnieje możliwość zamontowania ich bezpośrednio do skrzydła okna, nie trzeba wtedy zwijać rolet przed otwarciem okna.

W przypadku, kiedy rolety mają pełnić rolę skutecznej ochrony przed słońcem, warto wybrać grubszą tkaninę zasłonową, która skutecznie ochroni przed słońcem i zapewni optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Duże znaczenie ma też kolor materiału: jasny wpuści więcej promieni słonecznych, ciemny może być dobrym rozwiązaniem do zastosowania w sypialni.

Rolety rzymskie - metamorfoza każdego wnętrza

Dobrane w odpowiedni sposób rolety rzymskie mogą przyozdobić okna w każdym pomieszczeniu. W salonie, w którym przebywamy najczęściej, ważne jest odpowiednie zbilansowanie oświetlenia. Rolety nie mogą być zbyt ciemne ani zbyt przezroczyste, ponieważ nie ochronią właściwie przed słońcem. W sypialni natomiast najlepiej wybrać taki materiał, który nie będzie przepuszczał zbyt dużej ilości światła, poza tym tkaniny lekkie i zwiewne nie będą w równym stopniu chronić przed promieniami słonecznymi tak jak grubsze tkaniny. Dostępność różnych wzorów, np. motywów baśniowych i zwierzęcych umożliwia zastosowanie rolet rzymskich w pokoju dziecięcym. Dzięki zastosowaniu dodatkowo jasnych i optymistycznych kolorów można sypialnię dziecka rozweselić. Wykorzystanie motywów świątecznych zapewni stosunkowo niewielkim kosztem uzyskanie świątecznej atmosfery w domu.

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA