Express-Miejski.pl

Najczęstsze przyczyny występowania bardzo suchej skóry i wysypki

zdjęcie ilustracyjne fot.: dreamstime.com

Bardzo sucha skóra czy swędząca wysypka to prawdziwa zmora. Takie objawy mogą pojawić się w różnym wieku, a nawet eliminacja samych przesuszeń nie zawsze jest prosta.

W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, co jest przyczyną takiego stanu, a następnie podjąć kroki, które mają na celu zniwelowanie występujących problemów. Dowiedz się, co sprawia, że skóra jest sucha oraz jak radzić sobie z wysypką i towarzyszącym jej objawom. 

Bardzo sucha skóra – jak ją rozpoznać?

Każdy powinien wiedzieć, że bardzo sucha skóra może być jedynie etapem przejściowym (wywołanym przez konkretny czynnik), ale też powodem do niepokoju, ponieważ może zapowiadać rozwijającą się chorobę. Jak rozpoznać przesuszenia? To niezwykle proste! Szorstkość to jedna z charakterystycznych cech. Zauważyć można też łuszczenia, które kojarzyć się mogą z przetarciem wierzchni skóry pumeksem. 

Niekiedy obecna jest także wysypka skórna związana z obecnym podrażnieniem. Tak naprawdę bardzo sucha skóra może wystąpić u każdego i to w różnym wieku. Koniecznie trzeba obserwować powstałe zmiany, znaleźć ich przyczynę i spróbować je wyeliminować. Przesuszenia powstają między innymi poprzez zły dobór produktów pielęgnacyjnych lub brak rutyny pielęgnacyjnej, oddziałujące czynniki zewnętrzne (na przykład bardzo zimne powietrze czy słońce), a do tego uszkodzenia mechaniczne wierzchniej warstwy skóry.

Co może oznaczać bardzo sucha skóra i wysypka skórna?

Obserwowanie swojej skóry jest niezwykle ważne, ponieważ w razie konieczności możemy zareagować możliwie wcześnie na powstawanie niepokojących zmian. Tak naprawdę bardzo sucha skóra to czasami zwiastun poważniejszych problemów, takich jak choćby atopowe zapalenie skóry. Wysypka skórna może być w rzeczywistości wypryskiem atopowym, uciążliwym i utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, że istnieją sposoby na radzenie sobie z AZS, chociaż zazwyczaj pomoc lekarza jest tutaj niezbędna. 

Atopowe zapalenie skóry – jak z nim walczyć?

Atopowe zapalenie skóry to między innymi uporczywy świąd oraz wysypka skórna obecna zazwyczaj na zgięciach łokci lub kolan, ale też na twarzy (a przede wszystkim na policzkach). Jednym ze sposobów radzenia sobie z AZS jest stosowanie leków przepisanych przez specjalistę. Są to zwykle specjalne maści, które łagodzą występujące objawy. Niekiedy sprawdzają się też preparaty, które kupimy bez recepty. Nie ma też wątpliwości, że w leczeniu pomoże poprawnie dobrana pielęgnacja. 

AZS to jednak choroba nawrotowa, dlatego bardzo sucha skóra występuje na różnych etapach naszego życia. Konieczne jest też znalezienie czynników, które wzmagają symptomy. Niekiedy jest to nieodpowiednia dieta, używki, stosowanie drażniących środków do prania czy kosmetyków z niewłaściwym składem. Determinującym czynnikiem bywa tutaj nawet stres, dlatego warto zacząć od zmiany codziennego stylu życia. Pamiętajmy, że zdrowe wybory wpływają znacząco na nasze samopoczucie i sprawiają, że nasze zdrowie pozostaje w dobrej kondycji. 

Jak poprawnie dbać o skórę?

Pamiętajmy, że niektóre objawy przypominające atopowe zapalenie skóry to po prostu skutek niepoprawnie dobranej pielęgnacji oraz troszczenie się o skórę w niewłaściwy sposób. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrozumieć potrzeb naszej cery, to najlepiej udać się z tym do specjalisty. Pomóc może nawet kosmetolog, który przeprowadzi z nami wywiad i obejrzy skórę pod lampą lupą. Podpowie, czy mamy do czynienia z nadmiarem wydzielania sebum, czy też może przesuszeniem i zaleci nam, jakie rodzaje produktów powinny dołączyć do naszej codziennej pielęgnacji. 

Jeżeli zbyt często poddajemy ciało ekspozycji na promieniowanie UV (czy to poprzez przebywanie na słońcu, czy korzystanie z solarium), to narażamy się na powstawanie przesuszeń. Warto dowiedzieć się również, czym są fotodermatozy. To choroby skórne, które zauważalne są w przypadku kontaktu z promieniami słonecznymi. Dlatego też tak ważne jest, aby codziennie nakładać filtry na odsłonięte fragmenty ciała (nawet zimą) i w razie konieczności pamiętać też o reaplikacji. 

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA