Express-Miejski.pl

Co zrobić, by kręgosłup w nocy naprawdę odpoczywał?

zdjęcie ilustracyjne fot.: Hilding

Ból pleców może utrudniać funkcjonowanie w ciągu dnia, ale jeszcze bardziej może utrudniać dobry sen.

Ciężko jest znaleźć wygodną pozycję, w której można zasnąć. Zdarza się tak, że nie da się wstawać z łóżka bez dotkliwego bólu. Dobry sen jest niezbędny dla zdrowia i stanowi ważną część ogólnego samopoczucia. Jeśli z powodu bólu pleców masz problemy z wysypianiem się, wypróbuj poniższe wskazówki, które mogą to ułatwić.

Znajdź właściwą pozycję

Niektóre pozycje do spania mogą pomóc złagodzić ból pleców, więc znajdź taką, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza. Spróbuj spać z poduszką pod nogami, aby uzyskać dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa. Jeśli śpisz na boku, umieść poduszkę między kolanami. Jeśli lubisz spać na plecach, włóż poduszkę pod kolana. Unikaj spania na brzuchu, bo to bardzo obciąża kręgosłup. Jeśli jest to jedyna pozycja, w której możesz zasnąć, podłóż poduszkę pod brzuch, aby odciążyć plecy.

Kup dobry materac

Rodzaj materaca, którego potrzebujesz, zależy od typu Twojego ciała. Miękki materac może być dobry, jeśli Twoje biodra są szersze niż talia, ponieważ pozwoli to Twojemu kręgosłupowi pozostać prostym podczas snu. Jeśli Twoje biodra i talia są takie same, twardszy materac może okazać się lepszy, ponieważ zapewni lepsze wsparcie kręgosłupowi. Sprawdź także materac 80x200 od renomowanego producenta Hilding.

Lekarze zawsze zalecali twarde materace, ale badania wykazały, że osoby cierpiące na bóle pleców śpią gorzej na bardzo twardych materacach niż na innych. Jednak miękkie materace również mogą powodować problemy. Możesz zapadać się w nich zbyt głęboko, a Twoje stawy mogą się wykręcać i sprawiać Ci więcej bólu. Spróbuj spać na różnych rodzajach materacy, aby sprawdzić, na którym czujesz się najlepiej.

Ostrożnie kładź się i wstawaj z łóżka

Może to zabrzmi jak oczywistość, ale zachowaj szczególną ostrożność podczas wstawania i schodzenia z łóżka. Pochylanie się do przodu w talii lub wykonywanie szybkich i szarpiących ruchów może spowodować większy ból pleców. Nie spiesz się, przewróć się na jeden bok i użyj ramion, aby się podnieść. Następnie możesz podnieść nogi z łóżka i powoli wstać.

Ćwicz swoje ciało

Regularna aktywność fizyczna to świetny sposób na poprawę jakości snu. Wykonywanie ukierunkowanych ćwiczeń wzmacniających rdzeń - mięśni brzucha, bioder, dolnej części pleców i miednicy - może również pomóc złagodzić ból pleców. Budowanie siły i elastyczności tych mięśni może zmniejszyć szanse na nadwyrężenie pleców i skurcze mięśni w nocy. Trzymanie pozycji deski z rękami pod ramionami i wyprostowanymi nogami może pomóc wzmocnić te mięśnie. Zacznij od utrzymania tej pozycji przez 15 do 30 sekund i staraj się utrzymać prawidłowe ułożenie ciała w linii prostej, z zaangażowanymi mięśniami brzucha.

Spróbuj jogi przed snem

Badania wykazały, że joga lub intensywne rozciąganie może pomóc zmniejszyć ból w dolnej części pleców. Może również pomóc zmniejszyć stres i sprawić, że będziesz lepiej spać. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, które pozycje są dla Ciebie bezpieczne i które nie pogorszą Twojego bólu. Pomocne może okazać się używanie na początku sprzętu do jogi, takiego jak klocki i podpórki, abyś mógł wygodnie utrzymać pozycje. Nie jest też złym pomysłem wzięcie udziału w kilku zajęciach jogi z instruktorem, aby upewnić się, że wykonujesz pozycje i prawidłowo oddychasz, co jest kluczem do relaksu. 

mat. płatny

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA