Express-Miejski.pl

Kwiaty doniczkowe. Jak o nie dbać? Poznaj modne gatunki

zdjęcie ilustracyjne fot.: shutterstock.com

Pełnią rolę dekoracyjną, umilają atmosferę w pomieszczeniu, dostarczają nam tlenu, działają uspokajająco. Tak to one- kwiaty doniczkowe!

Moda na gatunki takie jak mulenbekia, eonium, zwartnica, aloes tygrysi na dobre powróciła. Czym się charakteryzują, jak o nie dbać?

Kwiaty doniczkowe - czego potrzebują?

Rośliny doniczkowe to najczęściej gatunki pochodzące z krajów tropikalnych. Dlatego dobrze czują się w pomieszczeniach, gdzie nie grożą im niskie temperatury, ani ciężkie warunki pogodowe. Idealne warunki dla większości kwiatów doniczkowych to dobre światło i optymalna wilgotność. Przy wyborze naszych roślin najważniejsze jest dopasowanie do warunków panujących w naszym mieszkaniu. Jedne rośliny będą czuły się lepiej na parapecie przy oknie południowym, inne zaś na oknie północnym. Przed zakupem warto rozeznać się w podstawowych wymaganiach pożądanej przez nas roślinki.

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Kwiaty trzeba podlewać, to wie każdy. To jednak nie wszystko. Najważniejszą wiedzą o kwiatach doniczkowych jest fakt, że każdy gatunek potrzebuje innych warunków. Ważne, więc by czytać etykiety dołączone do rośliny, które często zawierają istotne informacje dotyczące uprawy i pielęgnacji. Co więcej można zrobić dla naszych kwiatów doniczkowych? 

  • usuwanie zwiędłych i pożółkłych listków
  • wycieranie liści z kurzu i zanieczyszczeń
  • obracanie doniczki
  • podlewanie- każdy gatunek ma swoje preferencje, nie wszystkie kwiaty podlewa się od góry, niektóre rośliny należy np. umieszczać z doniczką w misce z wodą
  • nawożenie- w sklepach ogrodniczych znajdziesz szereg nawozów odpowiednich dla konkretnych gatunków roślin

Popularne kwiaty doniczkowe 

Kwiaty doniczkowe ostatnio stały się na powrót modne i do łask wróciły gatunki, które przez długi czas można było zobaczyć jedynie na parapetach w szkołach, czy bibliotekach. Nic dziwnego, ponieważ te na pozór zwyczajne zielone rośliny, wyjątkowo prezentują się w dobrze dobranej donicy i są doskonałą dekoracją nowoczesnych wnętrz.

Mulenbekia

Przeczytaj o mulenbekii: https://gardeneo.pl/mulenbekia

Ta pnąca roślina pochodząca z Australii charakteryzuje się małymi, okrągłymi listkami które w donicach wiszących tworzą piękne girlandy. Mulenbekia lubi światło i wilgotność, dlatego najlepiej będzie jej na bezpośrednio nasłonecznionych stanowiskach pod warunkiem zachowania wystarczającej wilgotności w pomieszczeniu, lub ewentualnie w miejscu o rozproszonym świetle  W okresie wiosenno- letnim kwiat ten należy podlewać obficie, ponieważ nie podlewany dostatecznie szybko gubi liście. Zimą zawsze podlewamy bardziej oszczędnie

Eonium

Przeczytaj o eonium: https://gardeneo.pl/eonium

Eonium jest sukulentem o wyjątkowym kształcie rozety pochodzącym z Wysp Kanaryjskich gdzie rośnie na nasłonecznionych zboczach gór. Jak każdy inny sukulent ten kwiat doniczkowy nie potrzebuje częstego podlewania i jest stosunkowo łatwy w uprawie. Najlepiej czuje się na dobrze nasłonecznionych parapetach południowych i przy stosunkowo wysokiej temperaturze. W słoneczne, letnie dni nasze Eonium możemy wystawiać na balkon, dobrze jednak by był osłonięty od deszczu.

Zwartnica

Przeczytaj o zwartnicy: https://gardeneo.pl/zwartnica

Zwartnica, lub inaczej, z łaciny, Hipeastrum to roślina cebulowa, którą łatwo rozpoznać po pięknych dużych kwiatach w kształcie dzwonków, o barwie białej, czerwonej, różowej lub dwukolorowej. Jest to obecnie wysoko ceniony kwiat doniczkowy. Jest nie tylko niezwykle efektowny, ale również niezbyt łatwy w uprawie. Hodowla zwartnicy wymaga poświęcenia czasu i uwagi. Jeśli decydujemy się na uprawę tego egzotycznego kwiatu mamy do wyboru zakup kwitnącego egzemplarza lub cebulki do posadzenia. 

Aloes tygrysi

Jest to odmiana dobrze znanego aloesu, która charakteryzuje się prążkami na grubych liściach tego sukulentu. Jest to kwiat doniczkowy dobry dla początkujących- jest stosunkowo łatwy w uprawie, wysoce odporny na przesuszanie, a przy tym szybko rośnie i efektownie wygląda. Jak wszystkie sukulenty aloes tygrysi potrzebuje ziemi która będzie przepuszczała wodę. Najlepiej wybrać więc podłoże żwirowe. Najlepiej będzie czuł się na słonecznym parapecie i wtedy najefektowniej rośnie przybierając intensywną zieloną barwę.

mat. sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA