Express-Miejski.pl

Najważniejsze zasady czyszczenia ekspresu do kawy

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Uwielbiamy ją przede wszystkim za smak i aromat, lecz także za działanie zawartej w niej kofeiny.

Ciężki poranek? Popołudniowy spadek energii? Kawa powinna Cię rozbudzić, postawić na nogi, a jednocześnie zagwarantować upragnioną chwilę relaksu. I choć mogłoby się zdawać, że bez znaczenia jest w jaki sposób ją przygotujesz to czas i technologia pokazały nam, że tak nie jest.

Zakup ekspresu do kawy (https://iguanasklep.pl/producenci/smeg-3/ekspresy-do-kawy-1) to niezwykła zmiana w codziennym życiu. Nie bez powodu niemalże każda firma posiada go w swojej kuchni. My także coraz częściej decydujemy się, aby go zdobyć. Wybieramy odpowiedni dla nas model, a potem rozpieszczamy się w domowym zaciszu, przygotowując kawy jak z profesjonalnej kawiarni. Szybko i dobrze, bez inwestycji czasu, ani bez posiadania większych umiejętności. Przyzwyczajając się do tego komfortu bardzo często zapominamy o niego dbać. Z czasem nasza kawa zaczyna być kwaśna, gorzka, a może po prostu płytka w smaku. Aby tego uniknąć, wystarczy zadbać o higienę kawy i stosować się do kilku prostych zasad.

1. Filtruj wodę i odkamieniaj sprzęt

Niezależnie w jaki sposób przygotowujesz kawę będziesz potrzebował do niej wody. Pamiętaj o tym, aby zadbać o jej jakość. Zła woda to nie tylko różnica w smaku kawy, ale także wróg Twojego sprzętu. Powoduje ona osadzanie się kamienia na wszystkich elementach ekspresu, przyczyniając się do jego zużycia. Szczególnie inwazyjne jest to w przypadku zatkania się przepływu wody, co nie tylko wydłuża proces nagrzewania wody, ale także bezpośrednio przyczynia się do zmiany smaku kawy. Z tego względu koniecznością jest regularne odkamienianie ekspresu za pomocą rekomendowanych przez producenta produktów. Uważa się, że takie czyszczenie powinno nastąpić po około 200-300 filiżankach kawy lub raz na kwartał przy piciu 2 kaw dziennie.

2. Zawsze czyść spieniacz mleka

Przygotowując sobie kawę z mlekiem musimy pamiętać o tym, aby dokładnie przemyć dyszę spieniającą. Po każdym użyciu pokrywa ją zasychający kożuch, który bez odpowiedniego czyszczenia będzie narastał i psuł skuteczność spieniacza. Niektóre ekspresy do kawy posiadają specjalnie przygotowany do tego program. Warto jednak, jeśli to możliwe, własnoręcznie przetrzeć dyszę i przedmuchać ją po każdym użyciu. Dostępne są także płyny czyszczące, które powinny ten proces ułatwić.

3. Nie pozwól pojawić się pleśni

Zarówno długo stojąca woda, jak i niewyrzucone fusy czy przyklejone resztki kawy potrafią stworzyć środowisko sprzyjające pojawieniu się pleśni i osadu. Wpływa to bezpośrednio na smak kawy, ale także na funkcjonowanie sprzętu. Aby do tego nie dopuścić wystarczy pamiętać o systematycznym opróżnianiu pojemników i przemywaniu ich pod bieżącą wodą.

Stosując się do tych trzech, prostych zasad unikniesz spadku wydajności urządzenia, jego szybszego zużycia, zmian w smaku i zapachu kawy, a także zadbasz o swoje zdrowie nie pozwalając namnożyć się bakteriom, wirusom i grzybom. Pamiętaj, że smaczna kawa to nie tylko świeże ziarna, ale też czysty sprzęt. Więcej przydatnych porad znajdziesz w instrukcji zamieszczanej do każdego ekspresu do kawy.

mat. sponsorowany

REKLAMA