Express-Miejski.pl

Czy warto inwestować w monitor 4K do gier?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Zasadniczo monitory 4K są z nami już od dekady. Jednak dziesięć lat temu kosztowały one małą fortunę, przez co niewiele osób mogło sobie na nie pozwolić.

Przez ten czas technologia poszła jednak do przodu, a ceny stały się znacznie przystępniejsze. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy warto w taki monitor zainwestować pieniądze.

Czym jest monitor 4K?

Zanim zajmiemy się ocenianiem tego, czy w taki monitor warto inwestować pieniądze, powinniśmy wyjaśnić, czym on właściwie jest. Pod względem technicznym monitor 4K zapewnia nam rozdzielczość pionową na poziomie około 4000 pikseli. W sklepach najczęściej natrafimy na egzemplarze w jakości ultra HD z rozdzielczością 3840 × 2160 przy współczynniku proporcji 16:9.

Jest to wartość aż dwukrotnie wyższa niż w przypadku wyświetlacza 1080p. Oznacza to, że jakość obrazu jest zauważalnie lepsza. Co więcej, oznacza to również większą liczbę pikseli, przez co na ekranie zobaczysz więcej. W przypadku gier online może mieć to duże znaczenie.

Monitor, który trzeba skonfigurować

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z monitora 4K, to początkowo może być nieco zdziwiony tym, jak funkcjonują na nim niektóre gry czy programy. Będziesz musiał również odpowiednio skonfigurować pulpit, ponieważ ikonki mogą wydać ci się zbyt małe. Wynika to z tego, że niektóre aplikacje nie skalują się zbyt dobrze do tak wysokich rozdzielczości. Może być to szczególnie zauważalne w starszych grach, które powstawały z myślą o ówczesnych standardach technologicznych.

Działanie monitora 4K

Przede wszystkim ten monitor jest skierowany do osób, które oczekują więcej od jakości obrazu. 1080p w dzisiejszych czasach nie robi już na nikim wrażenia. Obraz w jakości 4K jest bardziej realistyczny, co może pomóc w otrzymaniu lepszej immersji podczas grania w gry. Oczywiście lepiej będzie się nam także oglądało filmy czy przeglądało zdjęcia.

Trzeba jednak zaznaczyć jedną rzecz. Aktualny postęp technologiczny nie przynosi już takich skoków jakościowych jak dawniej. Obraz 4k jest zdecydowanie ładniejszy od 1080p, jednak nie mówimy o gigantycznym przeskoku (choć różnicę z łatwością każdy zauważy). To nie te czasy, gdy przechodzenie z jakości SD na HD było ogromną rewolucją na rynku. Z tego powodu niektóre osoby nie czują potrzeby kupowania nowego monitora, ponieważ jakość ich aktualnego urządzenia zasadniczo jest dla nich satysfakcjonująca.

Mimo to monitor 4K zdecydowanie warto rozważyć. Jeśli lubimy grać na dużym ekranie, to różnicę poczujemy bardzo szybko. W zasadzie można powiedzieć, że jeśli mamy możliwość „przesiadki” na taki monitor, to ciężko znaleźć argument przeciwko takiej decyzji. Otrzymamy bowiem urządzenie, które prezentuje sobą konkretną jakość, dzięki której zapewnimy sobie lepsze doznania płynące z grania w gry, oglądania filmów czy przeglądania zdjęć.

Sprawdź jednak, czy twój komputer jest odpowiednio wydajny. Może się bowiem okazać, że nie będziesz w stanie wykorzystać pełni potencjału nowego monitora.

mat. sponsorowany

REKLAMA