Express-Miejski.pl

Kiedy należy nam się samochód zastępczy z OC sprawcy? Na jak długo przysługuje?

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com

Jeżeli w wyniku wypadku nasz samochód nie nadaje się do dalszego użytku, jesteśmy w stanie uzyskać pokrycie kosztów wynajmu auta zastępczego z OC sprawcy kolizji.

Jak długo możemy jednak używać takiego auta i na co musimy uważać podczas całej tej procedury?               

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy możemy go otrzymać?

Ubezpieczenie OC nie jest obowiązkową polisą dla każdego samochodu z byle powodu. W momencie wystąpienia kolizji czy wypadku, tego typ ubezpieczenie, jak sama nazwa wskazuje, chroni nas przed odpowiedzialnością cywilną. Oznacza to, że nawet jeżeli jesteśmy sprawcą kolizji, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym nasz samochód jest ubezpieczony, pokryje wszelkie koszty naprawy w aucie poszkodowanego. Oczywiście może to prowadzić do obniżenia zaufania u ubezpieczalni, lecz nie tracimy naprawdę sporych pieniędzy w wyniku konieczności pokrycia naprawy.

Jeżeli jednak to my jesteśmy osobą poszkodowaną, a nasz samochód nie nadaje się do jazdy, możemy starać się o otrzymanie samochodu zastępczego, którego koszty pokryje OC sprawcy. Można z tego korzystać zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej. Warto podkreślić, iż niekoniecznie musi być to związane z koniecznością posiadania auta na przykład do wykonywania pracy.

Jak długo możemy poruszać się samochodem zastępczym z OC sprawcy?

W zależności od danej sytuacji samochód zastępczy z OC sprawcy możemy używać na różne sposoby. W przypadku wystąpienia szkody częściowej, która na dobre unieruchamia auto i sprawia, iż musi ono przejść wymagane naprawy, auto zastępcze jesteśmy w stanie otrzymać aż do momentu ukończenia wszelkich wymaganych napraw. Co najważniejsze, w ten przedział czasowy wlicza się oczekiwanie na kosztorys ubezpieczyciela, oczekiwanie na przybycie zamówionych części oraz sam czas naprawy. Auto zastępcze więc możemy posiadać aż do momentu odbioru naszego własnego samochodu z warsztatu.

Inaczej jednak sytuacja wygląda w momencie, gdy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą, czyli szkodę, w wyniku której przywrócenie auta do sprawności jest już niemożliwe. W teorii ubezpieczyciel w tym momencie powinien być w stanie opłacać samochód zastępczy aż do momentu wypłaty odszkodowania. Jeżeli jednak nawet wtedy nie jesteśmy w stanie kupić nowego pojazdu, niektórzy ubezpieczyciele pokrywają koszty wynajmu aż do momentu kupna samochodu. Nie jest to jednak reguła, o czym zdecydowanie warto pamiętać. Jeżeli interesuje cię więcej informacji w kontekście tego, ile możesz posiadać auto zastępcze z OC sprawcy - więcej na https://ubezpieczamy-auto.pl/.

Na co uważać, posiadając samochód zastępczy z OC sprawcy?

W przypadku używania samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy musimy pamiętać o kilku niezwykle ważnych czynnikach, które mogą sprawić, iż do wynajmu będziemy musieli dopłacić bądź w całości pokryć jego koszty. Jeżeli bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe nie zaoferuje nam auta zastępczego, możemy samemu wynająć taki pojazd, a potem zgłosić chęć rozliczenia faktury w ubezpieczalni.

Taki ruch jest możliwy w przypadku, jeżeli wypożyczymy samochód tej samej lub niższej klasy. Jeżeli jednak wynajmiemy samochód warty więcej od tego, który został uszkodzony, ubezpieczyciel będzie w stanie pokryć tylko pewną część kosztów wynajmu. To właśnie dlatego powinniśmy mocno zwracać uwagę na to, jaki samochód wynajmujemy, by potem nie musieć za niego więcej płacić. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o kwestiach najmu auta zastępczego bądź chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat ubezpieczeń, koniecznie odwiedźcie stronę ubezpieczamy-auto.pl.

mat. sponsorowany

REKLAMA