Express-Miejski.pl

Rozliczenie PIT

zdjęcie ilustracyjne fot.: pitax

Rozliczenie PIT jest możliwe przez internet. Ta usługa ułatwia życie, więc warto z niej skorzystać. Z artykułu dowiesz się najpotrzebniejszych informacji w tym temacie.

Rozliczenie PIT przez internet

W dzisiejszych czasach coraz więcej spraw można załatwić przez internet. Możemy utworzyć konto w przeglądarce lub po pobraniu wersji instalacyjnej. Dzięki temu rozliczenie PIT online będzie o wiele łatwiejsze. Konto można utworzyć dla siebie lub dla kogoś z rodziny. E-PITy można rozliczyć przy pomocy komputera i następnie wysłać do Urzędu Skarbowego. 

Żeby rozliczyć ePITy trzeba mieć przygotowane przychody za miniony rok. Dodatkowo przed rozpoczęciem rozliczenie PIT za 2022  trzeba mieć przygotowane ulgi oraz odliczenia. Najlepiej jest mieć pod ręką rozliczenie PIT z zeszłego roku. 

Kiedy mamy wszystkie potrzebne informacje, należy uruchomić program do rozliczania twój ePIT. W kolejnych krokach trzeba wprowadzić dane o przychodach za zeszły rok, uwzględnić potrzebne ulgi oraz odliczenia. Następnie trzeba wypełnić wszystkie wymagane załączniki i obliczyć podatek PIT, a na koniec wysłać deklarację przez internet. Po wysłaniu należy pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenie Odbioru, jest to oficjalne potwierdzenie. 

Rozliczenie PIT - jaki termin

Zastanawiasz się, jaka jest data rozliczenia? Rozliczenie PIT 2022 od kiedy? System zostanie uruchomiony przez Ministerstwo Finansów 15 lutego. Podatnik, który rozlicza PIT-37 i PIT-38 (a od 2020 roku także PIT-36 i PIT 36L) po zalogowaniu się na swojego konto otrzyma wypełniony PIT. Podatnik może zostawić tak rozliczenie PIT 2022 online i wtedy PIT zostanie w takiej formie wysłany do Urzędu skarbowego. Można go również zmodernizować, dodać potrzebne ulgi, dodać wspólne rozliczenie z małżonkiem, a kolejno wysłać. Deklarację można także odrzucić i wypełnić od nowa. Kolejne popularne pytanie to: do kiedy PIT trzeba wysłać. Jest to dzień 2 maja 2023 roku. 

System e PIT gov może być przeciążony, dlatego najlepiej jest nie zwlekać z jego wypełnieniem i wykonać go od razu. 

Rozliczenie PIT- jakie błędy?

Twój e-PIT to usługa, która ułatwiła życie wielu ludziom, jednak czasem zdarzają się błędy. Poprawne wypełnienie wymaga skrupulatności oraz skupienia. Szybkie wypełnianie może skutkować wieloma błędami. Do najczęstszych błędów należy brak PESEL czy NIP, źle zaokrąglone kwoty, mylnie obliczane wartości. Ludziom zdarza się też mylić swój NIP z tym pracodawcy. Zapominają o załączaniu odpowiednich załączników, źle uwzględniają limity odliczeń. Aby ustrzec się takich błędów, najlepiej jest skorzystać z PIT 2022 przez internet. 

Wypełniając deklaracje przez internet ciężko o błędy, ponieważ wszystko kontroluje sprawdzony program. Następnie o wszystkim nas informuje, jeśli zauważy jakieś braki czy złe odliczenia. 

Jakie zmiany w rozliczeniu PIT 2022

Na mf gov pojawiły się pewne zmiany. Do najważniejszych zmian należy:

  • Zmiana stawki podatkowej. Wcześniej wynosiła ona 17%, a teraz 12%. Jednak dochody nie mogą przekraczać 120 000 złotych,
  • Została również zwiększona kwota wolna od podatku, dla podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, do wartości 30 000 zł nie zapłaci się podatku,
  • Osoby samotnie wychowujące dzieci mają korzystniejsze warunki rozliczania się, taka osoba w swoim rozliczeniu będzie mogła uwzględnić kwotę 60 000, czyli dwukrotność kwoty wolnej,
  • Małżonkowie mogą teraz dokonać rozliczenia, za rok, w którym zostało zawarte małżeństwo. Trzeba pamiętać jednak o pewnych szczegółach,
  • Ulga rehabilitacyjna została znacząco rozszerzona. Teraz można odliczyć również pieluchomajtki, chłonne majtki, podkłady oraz wkłady anatomiczne do wysokości 2 280 złotych,
  • Zwiększyły się kwoty w IKE,
  • Został również powiększony katalog przedsiębiorców, którzy mogą się rozliczać z fiskusem, w formie ryczałtu ewidencjonowano. Limit zwiększył się z 250 000 euro do 2 milionów euro,
  • Zmieniły się tez ulgi na dzieci dla rodziców, którzy nie mogą znaleźć konsensusu, do proporcji rozliczenia.

Rozliczenie PIT za dochody zagraniczne

Jak rozliczyć PIT z zagranicy? Obowiązek rozliczania od dochodów zagranicznych zależy od dwóch czynników. Pierwszy z nich to rezydencja podatkowa- osoby posiadające polską rezydencję podatkową są zobowiązane do rozliczania się w Polsce. PITy od dochodów zagranicznych muszą też złożyć osoby, które uzyskały dochody za granicą, a o tym jak mają się rozliczać, decyduje rodzaj umowy, jaką Polska ma podpisaną z tamtym krajem. 

Ile czekać na zwrot podatku? 

Urzędy Skarbowe mają ustawowe na zwrot podatku 90 dni od dnia złożenia deklaracji. Natomiast na e-PITy 2023 złożone po 15 lutego w sposób elektroniczny mają 45 dni. Ilość dni, jaką czeka się na zwrot podatku, z reguły zależy od tego, kiedy złożyliśmy naszą deklarację. Jeśli niewielu podatników, w tym okresie złożyło deklarację, ten okres może być krótki. Najdłużej będą czekać podatnicy, którzy składają deklaracje na ostatnią chwilę, czyli pod koniec kwietnia. Więcej informacji można uzyskać na stronie e podatki gov.   

mat. sponsorowany

REKLAMA