Express-Miejski.pl

Wyjdź z tłumu! Dołącz do Szlachetnej Paczki!

Wyjdź z tłumu! fot.: www.szlachetnapaczka.pl

Uwaga! Ważna informacja dla wszystkich, którzy chcą mądrze pomagać: SZLACHETNA PACZKA otwiera rekrutację LIDERÓW rejonu.
.

Zaczęło się! Przygotowania do tegorocznej PACZKI nabierają rozpędu. W całej Polsce działają już koordynatorzy wojewódzcy, teraz poszukujemy liderów rejonu – osób, które w swojej miejscowości lub dzielnicy zorganizują SZLACHETNĄ PACZKĘ. Liderzy zarządzają zespołami wolontariuszy i niosą pomoc dla najbardziej potrzebujących w swojej okolicy. Angażując innych ludzi w mądrą pomoc, liderzy realnie zmieniają społeczność, w której żyją

W tym roku chcemy, żeby w całym kraju działało aż 400 liderów, o stu więcej niż w ubiegłym roku. To oznacza, że niezwykła paczkowa pomoc dotrze do potrzebujących w aż stu nowych miejscach w Polsce. To się może udać tylko dzięki Wam!  

Nie ukrywamy, że SZLACHETNA PACZKA to ogromne wyzwanie. Liczymy, że wielu z Was zdecyduje się je podjąć. To wyzwanie brzmi: pomagaj mądrze.   
Czym jest MĄDRA POMOC?

Odpowiedzialność

- Mam wrażenie, że to dzięki PACZCE zobaczyłam świat, takim, jaki jest naprawdę. Dostrzegłam ludzi, którzy potrzebują pomocy. Zauważyłam ich. Potem nic już nie było takie jak wcześniej. Poczułam, że muszę coś z tym zrobić, nie mogę tego tak zostawić – opowiada Ania, jedna z pierwszych liderek SZLACHETNEJ PACZKI.

Monika, liderka największego rejonu PACZKI w Krakowie dodaje: - Może zabrzmi to patetycznie, ale dostrzegłam, jak wiele zależy właśnie ode mnie. Policzyłam, na ile osób miało wpływ moje działanie. Dodałam liczbę darczyńców, którzy przygotowywali paczki w moim rejonie, członków rodzin w potrzebie, do których dotarliśmy i wszystkich wolontariuszy. Wyszło ponad tysiąc osób. Jak sobie człowiek o tym pomyśli, to naprawdę robi wrażenie!

Lider rejon kieruje grupą około 30 wolontariuszy. Podczas akcji wspólnie pomagają około 30 rodzinom. Zadaniem lidera jest zdobycie adresów ludzi w trudnej sytuacji materialnej (najczęściej informacje takie można zdobyć w pobliskiej szkole, u proboszcza parafii czy w ośrodku pomocy społecznej). Potem czuwa nad pracą wolontariuszy, którzy ankietują rodziny i kwalifikują je do pomocy, a następnie kontaktują się z darczyńcami przygotowującymi paczki. W czasie finału, kiedy paczki zawożone są do rodzin, lider organizuje magazyn i transport. Przede wszystkim jednak przez cały czas dba, aby udzielana pomoc była mądra, adekwatna i skuteczna.

Odwaga

- Jeżeli chcesz zostać liderem, nie musisz czuć, że potrafisz, ale musisz czuć, że chcesz! – przekonuje Maciek. Jego przygoda z PACZKĄ zaczęła się, kiedy znajomy poprosił go o pomoc w rozwożeniu prezentów. Taszcząc ciężkie kartony na czwarte piętro pomyślał: dlaczego w mojej dzielnicy są biedni ludzie, mogliby być wolontariusze, a nie ma takiej akcji? I postanowił, że w przyszłym roku jako lider zorganizuje akcję u siebie.

Na początku szło trochę ciężko, ale udało się znaleźć 20 wolontariuszy. Wszyscy byli tak zadowoleni, że rok później było ich dwa razy więcej.

Prawdziwe wyzwanie przyszło jednak dokładnie rok temu. Maciek pamięta telefon z PACZKI. – Jest powódź, będziemy organizować pomoc, przyjeżdżaj natychmiast! – usłyszał. Został koordynatorem akcji SZLACHETNA PACZKA dla POWODZIAN.

- Musiałem się rozwijać, nauczyć zarządzać ludźmi i całym projektem, rozmawiać z wysoko postawionymi ludźmi, czego nigdy wcześniej nie robiłem. Zostałem rzucony na głęboką wodę, ale to doświadczenie nauczyło mnie więcej niż kilka lat studiów na zarządzaniu – wspomina.
Dzięki Maćkowi do powodzian trafiła pomoc o wartości miliona złotych, ale to prawdziwy sukces akcji to nie liczby. – Każdy dostał to, czego naprawdę w danym momencie najbardziej potrzebował. Dla jednych to był cement, dla innych ziarno na zasiew. To była prawdziwa SZLACHETNA PACZKA – cieszy się Maciek.

Spotkanie

Nie byłoby SZLACHETNEJ PACZKI bez spotkania z drugim człowiekiem. On jest najważniejszy. Co roku PACZKA jest coraz większa, ale to jedno nigdy się nie zmieni, zasada pomocy 1x1x1. Jedna rodzina, jeden wolontariusz, jeden darczyńca. Wielu liderów, choć nie mają tego w swoich obowiązkach, nie rezygnuje z ankietowania, odwiedzin u rodzin, opiekowania się jedną z nich, zawożenia paczek.  Robią to, co wszyscy wolontariusze.

Pani Małgorzata, liderka z Birczy na Podkarpaciu, znała wszystkie rodziny w swoim rejonie. Wiedziała, gdzie mieszkają, dlaczego są w trudnej sytuacji, potrafiła wymienić imiona i wiek wszystkich dzieci w każdej z rodzin. Do każdego darczyńcy dzwonił nie tylko wolontariusz, ale i ona osobiście. Czuła taką potrzebę. Żeby podziękować, zaproponować pomoc w przygotowaniu paczki. Trafiła jej się też para wyjątkowych darczyńców – prezydent Bronisław Komorowski i jego żona Anna przygotowali paczkę właśnie dla rodziny z Birczy. Pani Małgorzata osobiście pojechała do Belwederu odebrać ją od Pary Prezydenckiej.  

Tworzenie

Ekipa SZLACHETNEJ PACZKI z Płocka nakręciła własny spot reklamowy. W Lublinie powstała prawdopodobnie najszlachetniejsza telewizja na świecie – Paczka TV, której niekwestionowaną gwiazdą był Krzysztof Paczuszka. W dniu rozpoczęcia akcji w listopadzie 2010 nad Śląskiem balonem z wielką paczką przeleciał muzyk Czesław Śpiewa. Po Szczecinie w barwach SZLACHETNEJ PACZKI jeździli rowerzyści, a w Kielcach zespół Spatium i Wołosatki nagrali piosenkę „Pomocna dłoń” dedykowaną PACZCE.   

To wszystko pomysły liderów i wolontariuszy. Nikt im ich nie podsunął, nikt im niczego nie kazał, sami wszystko zorganizowali.  – To dowód na to, że w PACZCE nie ma rzeczy niemożliwych – uważa ks. Jacek WIOSNA Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA. – Przyciągamy niezwykłych ludzi. Odważnych i odpowiedzialnych, ale też niesamowicie kreatywnych. Z nami naprawdę można rozwinąć skrzydła – przekonuje.

Lider PACZKI ma wolność. Wie, na jakich zasadach działa akcja, jakich powinien trzymać się wartości i standardów, ale nikt nie mówi mu: zrób dokładnie to i to. Każda miejscowość, każda dzielnica to inni ludzie, inna specyfika. Nie ma gotowych przepisów na sukces. Lider sam musi wymyślić, co zrobić, aby w jego rejonie PACZKA się udała.

Mądra pomoc to jego dzieło.

Wyjdź z tłumu i zostań liderem PACZKI!

Przejdź do formularza rekrutacyjnego
www.szlachetnapaczka.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA