Express-Miejski.pl

Przestępcy obserwowani z lotu ptaka

Samolot policyjny fot.: Urząd Marszałkowski

Metalowy, lekki, dwumiejscowy, z fantastyczną widocznością z przeszklonej kabiny i wszelkimi standardami bezpieczeństwa. Mowa o Aeroprakt-22LS, samolocie sfinansowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który od 21 czerwca jest do dyspozycji funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. 

Maszyna uzupełni lotnictwo policyjne w naszym regionie w zakresie działań i zabezpieczeń prewencyjnych oraz w zakresie zabezpieczania infrastruktury krytycznej i monitorowania zagrożeń na obszarze województwa dolnośląskiego.

Zakupiony samolot będzie ekonomiczną alternatywą dla policyjnych śmigłowców. Maszyna może odbywać długie, nawet 6 godzinne loty, gdzie koszt jednej godziny to zaledwie około 150 zł, co ma istotne znaczenie w przypadku m.in. lotów patrolowych, czy monitorujących zagrożenia. Jego wyposażenie pozwoliło na dopuszczenie go także do lotów nocnych. Ten lekki samolot może startować i lądować w przygodnym terenie. Dzięki dużym przeszklonym powierzchniom kabiny, załoga ma doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Aeroprakt-22LS, to samolot spełniający wszelkie standardy bezpieczeństwa załogi. Posiada on odpowiednie atesty i certyfikaty. Jego niezawodność potwierdza fakt, że maszyny te latają niemal na wszystkich kontynentach i w bardzo różnych warunkach klimatycznych.

Samolot będzie realizował zadania m.in. w zakresie:

  • monitorowania infrastruktury krytycznej oraz zagrożeń: obserwacja akwenów, rzek, terenów leśnych, rozpoznanie zagrożeń kompleksów leśnych, przekazywanie informacji o ogniskach pożarów,
  • monitorowania i rejestrowania zdarzeń, osób i miejsc w aspekcie zapewnienia porządku publicznego i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym,
  • koordynowania działań w sytuacjach kryzysowych,
  • zabezpieczania prowadzonych akcji ratowniczych w związku z zaistniałymi katastrofami i klęskami żywiołowymi,
  • zabezpieczania prewencyjnego porządków na akwenach oraz udziału w akcjach ratowniczych,
  • współdziałania z patrolami ruchu drogowego na trasach koordynacji służby oraz z pozostałymi patrolami będącymi w służbie patrolowo-obchodowej,
  • prowadzenia działań pościgowo-blokadowych,
  • poszukiwania osób zaginionych,
  • zabezpieczania porządku i bezpieczeństwa publicznego w czasie trwania imprez masowych, w tym przede wszystkim w trakcie EURO 2012 oraz uroczystości państwowych i kościelnych.


Zakup samolotu lekkiej konstrukcji, stanowi odpowiedź na potrzeby całego województwa, w szczególności na problemy dostrzeżone w praktyce działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo całego regionu. Obecnie Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu posiada dwa śmigłowce typu Mi-2. Parametry techniczne tych maszyn umożliwiają realizację zadań innych niż te, które będzie realizował samolot, m.in. ewakuację ludzi z miejsc zagrożonych. Eksploatacja śmigłowców jest jednak dużo mniej ekonomiczna, dlatego lekki samolot uzupełni lotnictwo policyjne na Dolnym Śląsku przede wszystkim w zakresie działań i zabezpieczeń prewencyjnych, oraz w zakresie zabezpieczania infrastruktury krytycznej i monitorowania zagrożeń.

Koszt zakupu samolotu wraz z jego wyposażeniem i przeszkoleniem pilotów to 310 tys. złotych. 300 tys. pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i środki te przyznane zostały Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na realizację projektu „Zakup lekkiego samolotu jako element monitorowania infrastruktury krytycznej oraz zagrożeń bezpieczeństwa na obszarze całego Województwa Dolnośląskiego” w ramach konkursu „Poprawa bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim”. Pozostałe 10 tys. złotych to środki pochodzące z budżetu Policji.

EM / Urząd Marszakowski

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA