Express-Miejski.pl

Co czwarta osoba w kraju nie zdała matury

Matura fot.: sxc.hu

Dziś do wszystkich szkół średnich dotarły wyniki tegorocznych matur. Większość z nich dopiero dziś zacznie przygotowywać statystyki wyników dla danej placówki, ale znane już są wstępne wyniki średnie dla wszystkich maturzystów z całej Polski.

Do egzaminu maturalnego w maju 2011 roku przystąpiło 355 116 osób ubiegających się o świadectwo dojrzałości. Tegoroczni absolwenci stanowili 97% wszystkich zdających. Pozostali to absolwenci z lat ubiegłych. Do egzaminu przystąpili również absolwenci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, w celu podwyższenia wyniku egzaminacyjnego.

Jak się okazuje maturę zdało tylko 75,5 proc. uczniów. Szansę na poprawkę w sierpniu ma 17,5 proc. Są to osoby, które nie zdały jednego z obowiązkowych przedmiotów pisemnych. Pozostałe 7 proc. musi czekać do 2012 r.

Jeśli chodzi o zdawalność, to zdecydowanie lepiej poradzili sobie absolwenci szkół ogólnokształcących (86% osób zdało egzaminy), zaraz po nich są uczniowie kończący technikum (63%) oraz liceum profilowane (50%). Znacznie gorzej poradzili sobie absolwenci szkół uzupełniających: liceum (23%) i technikum (19%).

Maturzyści w tym roku najbardziej obawiali się (i patrząc na wyniki - nie bez powodu) królowej nauk - matematyki. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od 25 lat była ona na maturze przedmiotem obowiązkowym i okazała się wówczas łatwa, w tym juz tak prosto nie było. Zdało ją tylko 79 proc. maturzystów (aby zaliczyć egzamin, trzeba było zdobyć przynajmniej 30 proc. punktów).

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające również wyniki zdających w czerwcu i w sierpniu br., będą znane 15 września 2011 r.

Express-Miejski.pl (dane z CKE)

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Co czwarta osoba w kraju nie zdała matury

  2011-06-30 14:34:43

  Express-Miejski.pl (dane z CKE

  Dziś do wszystkich szkół średnich dotarły wyniki tegorocznych matur. Większość z nich dopiero dziś zacznie przygotowywać statystyki wyników dla danej placówki, ale znane już są wstępne wyniki średnie dla wszystkich maturzystów z całej Polski.

 • 2011-06-30 20:06:50

  gość: ~25 %

  A już myślałem, że jedna czwarta Polaków nie ma matury, a to się o tegorocznych maturzystów rozchodziło....

 • 2011-06-30 23:38:01

  gość: ~piotrek

  swoja droga ciekawe ile osob nie ma matury... sa gdzies takie dane?

 • 2011-07-05 12:48:47

  gość: ~CNiB ŻAK

  ostatnio dodany post

  (this post was banned by administrator)

REKLAMA