Express-Miejski.pl

Nie płacisz abonamentu? Listonosz przyniesie wezwanie

Nie płacisz abonamentu? Listonosz przyniesie wezwanie fot.: sxc.hu

Jeśli nie płaciłeś abonamentu radiowo – telewizyjnego to może do Ciebie zapukać listonosz ze złą wiadomością. Przyniesie Ci wezwanie do zapłaty abonamentu RTV i to na sporą kwotę pieniędzy!

Jeden z ogólnopolskich dzienników zasugerował, że to zmasowana akcja, która ma doprowadzić do ściągnięcia wszystkich należności dla mediów publicznych. A dłużników jest bardzo dużo.

Z danych zebranych pod koniec 2011 roku wynika, że w Polsce jest 13,3 mln gospodarstw domowych, z czego tylko 6,7 mln zarejestrowało odbiorniki telewizyjne, a ponad 2 miliony abonentów jest zwolnionych z opłat. Liczba tych, którzy mają zarejestrowane odbiorniki RTV i zobowiązani są do wnoszenia opłat, wynosi 4,2 mln. Opłaty terminowo reguluje tylko 1,2 mln z nich. 3 mln abonentów zalega z płatnościami na łączną kwotę 2,07 miliarda złotych.

Rzeczniczka KRRiT wyjaśniła, że zgodnie z ordynacją podatkową zaległości abonamentowe przedawniają się dopiero po pięciu latach. Oznacza to, że dług osoby, która przez pięć lat zalega z płatnością, na koniec tego roku wyniosł 1634 zł.

Twardowska poinformowała, że akcja KRRiT przynosi już efekty - swój kilkusettysięczny dług postanowił uregulować m.in. jeden z dużych, znanych hoteli. KRRiT rozłożyła zaległość na 10 rat.

Abonament RTV pobierany jest za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.

KRRiT zapewnia, że upomnienia działają na dłużników skuteczne, bo jak dotąd opłatę uregulowała co czwarta osoba, która je otrzymała. Najskuteczniejszym straszakiem okazało się zagrożenie wpisem do rejestru dłużników.

Niektóre osoby są jednak zwolnione z abonamentu. Dotyczy to na przykład części emerytów, osób bezrobotnych, całkowicie niezdolnych do pracy i seniorów, którzy ukończyli 75 lat.

Express-Miejski.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nie płacisz abonamentu? Listonosz przyniesie wezwanie

  2012-03-10 09:23:34

  Express-Miejski.pl

  Jeśli nie płaciłeś abonamentu radiowo – telewizyjnego to może do Ciebie zapukać listonosz ze złą wiadomością. Przyniesie Ci wezwanie do zapłaty abonamentu RTV i to na sporą kwotę pieniędzy!

 • 2012-03-10 09:50:31

  gość: ~zxcv

  ciekawe tylko jak udowodnią że posiadam tv czy radio w domu moge odbierać to wszystko z komputera :]a bez nakazu do domu nie wejdą

 • 2012-03-10 11:52:02

  gość: ~gość

  nie zrozumiałeś, ścigają tych co mają odbiorniki tv zadeklarowali wnoszenie opłat (nie mają wyrejestrowanych odbiorników) ale z nimi zalegają lub nie opłacają abonamentu - teraz zrozumiałe?

 • 2012-07-19 17:06:51

  gość: ~magik

  Należę do tych niewielu co płacą abonament. Jestem za tym, żeby wszyscy to robili. Stać większość na satelity, dobre telewizory a zwykłego abonamentu nie płacą.

 • 2012-07-19 17:43:29

  gość: ~zbulwersowana

  ostatnio dodany post

  Placę abonament na bieżąco, ale nikt z domowników w ogóle nie ogląda TV publicznej i to jest draństwo, i zdzierstwo.

REKLAMA