Express-Miejski.pl

Religia w szkołach - tak, ale w formie zajęć dodatkowych

Religia fot.: sxc.hu

Środowisko katolickie obawia się, że zapis, który znalazł się w nowym rozporządzeniu o ramowych planach nauczania w szkołach publicznych może doprowadzić do usunięcia religii ze szkół.

W rozporządzeniu zawarta jest informacja o tym, że zajęcia z religii będą prowadzone w formie zajęć dodatkowych. Jest to jednoznaczne z tym, że lekcje religii będą finansowane przez samorządy. W ustawie o systemie oświaty jest bowiem zapis, że szkoła publiczna ma obowiązek zapewnić bezpłatne nauczanie tylko w zakresie ramowego planu nauczania.
Stąd obawa Kościoła, czy wójtowie i burmistrze będą dysponowali dodatkowymi środkami na finansowanie lekcji religii. Joanna Dutkiewicz z Ministerstwa Edukacji zapewnia, że religia i etyka nie znikną z programów szkolnych, co oznacza, że nauka tych przedmiotów w szkole publicznej realizowana będzie nieodpłatnie.

Stanisław Longawa, wójt gminy wiejskiej Kłodzko, na łamach Gazety Wrocławskiej zapewnia, że jeśli okaże, się, że religia będzie musiała być finansowana przez samorządy, to gmina znajdzie pieniądze na ten cel, ale nie ukrywa, że będzie to spory wydatek dla budżetu.

Posłowie z ugrupowań prawicowych twierdzą, że nowe rozporządzenie MEN, to prosta droga do tego, aby podstępem wyrugować religię ze szkół. Jeśli lokalnych samorządów nie będzie stać na opłacanie zajęć z religii, to to prędzej czy później zniknie ona ze szkół.

Express-Miejski.pl / Anna Nalepa

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Religia w szkołach - tak, ale w formie zajęć dodatkowych

  2012-03-14 11:39:43

  Express-Miejski.pl / Anna Nale

  Środowisko katolickie obawia się, że zapis, który znalazł się w nowym rozporządzeniu o ramowych planach nauczania w szkołach publicznych może doprowadzić do usunięcia religii ze szkół.

 • 2012-03-14 18:51:56

  gość: ~~

  Bycie księdzem to POWOŁANIE a wystawianie społeczeństwu rachunku za nauczanie religii OBŁUDA.

 • 2012-03-14 19:34:46

  gość: ~lu

  No dobrze,ale to społeczeństwo wyciągnęło rękę po te lekcje w szkołach

 • 2012-03-14 19:49:24

  gość: ~.

  Było to te 30 lat temu, ale przez te lata społeczeństwo się zmieniło i to bardzo. Dla przykładu http://www.youtube.com/watch?v=3SOcQ5qXtRo materiał nagrany 23 lata temu, czy obecnie tak wygląda polskie społeczeństwo?

 • 2012-03-15 06:18:20

  gość: ~Normal

  Bycie katechetą to powołanie. Kocham to, daję siebie samego, swój czas, talenty i za większość nie mam płacone. Czy to obłudne, że chciałbym utrzymać siebie i moją rodzinę? Nie chcę pieniędzy za darmo. Niech tylko zostaną opłacone godziny w szkole. Reszta, to mój wolontariat i realizowanie powołania. Pozdrawiam

 • 2012-03-15 08:36:14

  gość: ~~

  ostatnio dodany post

  Kiedyś lekcje religii odbywały się wyłącznie pozalekcyjnie na salkach katechetycznych przy parafiach. Chodziliśmy na nie całą klasą.Nikt nas do tego nie zmuszał a księża nie żądali za to pieniędzy w końcu to ich posługa szerzyć wiarę chrześcijańską. Przeniesienie religii do programu szkół to lata osiemdziesiąte lub dziewięćdziesiąte a dawne salki pozostały puste.

REKLAMA