Express-Miejski.pl

Jak zostać zawodowym strażakiem?

Jak zostać strażakiem fot.: solidarnosc.org.pl

Każdy chłopiec marzy, żeby zostać strażakiem. Co trzeba zrobić, żeby spełnić dziecięce marzenie? Jakimi cechami powinien charakteryzować się wzorowy strażak?

Strażakiem Państwowej Straży Pożarnej może zostać właściwie każdy obywatel i obywatelka Polski. Wystarczy ukończyć co najmniej szkołę średnią i nie mieć żadnego konfliktu z prawem. Bardzo ważna w zawodzie strażaka jest też wytrzymałość fizyczna i psychiczna.

Żeby zostać zawodowym strażakiem można wybrać dwie ścieżki kariery. Jedna z nich prowadzi przez specjalistyczną Szkołę Pożarniczą. Osoba, która ukończy szkolenie i naukę w takiej szkole zostaje automatycznie przyjęta do pracy w jednostce.

Drugim sposobem na bycie strażakiem jest złożenie podania do lokalnej jednostki organizacyjnej PSP. Kandydat do pracy przechodzi przez  rozmowę kwalifikacyjną, a jeśli przejdzie ją pozytywnie, zostaje dopuszczony do badań lekarskich oraz testu sprawnościowego. Dodatkowo punktowana jest każda umiejętność, np. posiadanie prawa jazdy, czy przebyte kursy. Jeśli kandydat przejdzie pomyślnie przez wszystkie elementy rekrutacji i zostanie przyjęty do pracy – przez trzy lata będzie na tzw. okresie kandydackim. Dopiero po tym okresie zostaje on przyjęty do pracy w jednostce i jest wysyłany na dalsze kursy i szkolenia, które z czasem zwiększają jego uprawnienia. W postępowaniu rekrutacyjnym każda jednostka może wprowadzić dodatkowe warunki. Dla przykładu Komenda Powiatowa PSP w Ząbkowicach Śląskich wymaga umiejętności podciągania się na drążku, pokonania dystansu 1000 m oraz 100 m, a tak że wejścia po drabinie na wysokość 25 m, żeby upewnić się, że kandydat nie ma lęku wysokości.

Po pierwsze kandydat na strażaka powinien być wysportowany, mieć skończoną minimum szkołę średnią i zdaną maturę. Mile widziane jest posiadanie prawa jazdy kategorii C oraz ukończone specjalistyczne kursy, np. ratownika wysokościowego, nurka. Dodatkowo strażak powinien posiadać odpowiednie predyspozycje psychologiczne, które oceni psycholog - mówi w rozmowie z Expressem Miejskim Józef Koszałka z PSP w Ząbkowicach Śląskich.

Ze względu na niebezpieczeństwo związane z wykonywaniem zawodu strażaka – wzorowy strażak na pewno musi cechować się dużą odwagą, odpowiedzialnością oraz pewnością siebie. Szczegółowe warunki jakie musi spełniać kandydat na strażaka można znaleźć na stronie KG PSP, pod adresem: http://www.straz.gov.pl

Express-Miejski.pl / Agnieszka Łozińska

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jak zostać zawodowym strażakiem?

  2012-03-29 20:35:06

  Express-Miejski.pl / Agnieszka

  Każdy chłopiec marzy, żeby zostać strażakiem. Co trzeba zrobić, żeby spełnić dziecięce marzenie? Jakimi cechami powinien charakteryzować się wzorowy strażak?

 • 2012-03-29 20:42:09

  gość: ~ttt

  dodac naleze ze trzeba grac w pilke i to najlepiej w orle :)

 • 2012-03-29 21:23:01

  gość: ~Jogi

  Bez matury sie nie da ? przeciez na wojewódzkiej stronie PSP piszę ze średni wykrztałcenie z maturą lub bez matury ....

 • 2012-03-29 21:33:05

  gość: ~lolo

  "W postępowaniu rekrutacyjnym każda jednostka może wprowadzić dodatkowe warunki" może Ząbkowice mają właśnie taki wymóg?

 • 2012-04-06 20:32:27

  gość: ~robot

  Trzeba grać w drużynie ORZEŁ ZĄBKOWICE żeby być w straży.Taka jest prawda...

 • 2012-04-11 22:45:15

  gość: ~ja

  ręce opadajaod takich wpisów. Trzeba złozyc aplikację i się dostać. Najpierw trzeba przejsc rozmowe kalifikacyją, potem test sprawnosci, test wysokosciowy, potem zaczynaja sie badania dwutygodnioe w komisji MSWiA. Tylko zdzdrosny laik może wciskac kity o Orle. Składac podanie i startować.Zobaczymy jak wypadniecie w komoerze dymowej albo na próbie harwardzkiej...

 • 2012-04-20 17:53:18

  gość: ~bob181

  ostatnio dodany post

  Trzeba mieć plecy w PSP

REKLAMA