Express-Miejski.pl

9 maja Dniem Europy

fot.: AM / Express-Miejski.pl

W środę, 9 maja, po raz pierwszy we Wrocławiu obchodzony będzie Dzień Europy, upamiętniający rocznicę złożenia deklaracji ministra spraw zagranicznych Francji, Roberta Schumana, z 1950 r., która stała się podstawą do powołania dzisiejszej Unii Europejskiej.

Tego właśnie dnia w Paryżu, w atmosferze ogarniającej całą Europę groźby trzeciej wojny światowej, Minister Spraw Zagranicznych Francji, Robert Schuman, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację nawołującą Francję, Niemcy i inne państwa europejskie do połączenia produkcji węgla i stali jako "pierwszą konkretną podstawę Federacji Europejskiej".

Zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym – sektorem, który w ówczesnym czasie stanowił podstawę potęgi militarnej. Państwa, do których skierował swój apel, wcześniej omal nie wyniszczyły się nawzajem w straszliwym konflikcie, który pozostawił po sobie poczucie materialnego i moralnego spustoszenia.

Tak więc wszystko rozpoczęło się tego dnia. To właśnie dlatego podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985 r. zdecydowano obchodzić 9 maja jako Dzień Europy.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 kwietnia 2004 roku. To już 9-ty rok i również w naszym kraju 9 maja jest świętem UE. Z tej okazji na terenie Parku Staromiejskiego oraz Promenady przy Teatrze Lalek we Wrocławiu powstanie Miasteczko Europejskie. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00 na scenie letniej wrocławskiego teatru, na której wystąpią grupy i zespoły muzyczne z Francji, Niemiec, Chorwacji, Słowacji, Królestwa Niderlandów, Austrii, Wielkiej Brytanii, Gruzji, a także Romowie i Baskowie. Widzowie będą mogli zapoznać się z ofertą konsulatów oraz instytutów językowo-kulturalnych działających na terenie stolicy Dolnego Śląska. W czasie imprezy prezentowana będzie także słowacka miejscowość Koszyce, która została wybrana na Europejską Stolicę Kultury 2013. Wrocław będzie nosił ten tytuł w 2016 r.

Natomiast w Domu Europy, siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Regionalnym Komisji Europejskiej przy ulicy Widok 10 rozpoczną się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Od godz. 10.00–11.30 odbędzie się lekcja „Integracja europejska dla najmłodszych”, podczas której nastąpi prezentacja materiałów edukacyjnych dla dzieci klas I-III szkół podstawowych połączona z pokazową lekcją w formie dynamicznej zabawy. Zajęcia przygotowały dr Agnieszka Pietrus-Rajman i dr Sylwia Wrona z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Natomiast „Lekcje europejskie Williama Martina” będą odbywać się co pół godziny od 11.30 – 16.00.

Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zapisania się na zajęcia ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem www.comm-rep-pl-wroclaw@ec.europa.eu

Express-Miejski.pl / Sylwia Stwora

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 9 maja Dniem Europy

  2012-05-07 01:26:51

  Express-Miejski.pl / Sylwia St

  W środę, 9 maja, po raz pierwszy we Wrocławiu obchodzony będzie Dzień Europy, upamiętniający rocznicę złożenia deklaracji ministra spraw zagranicznych Francji, Roberta Schumana, z 1950 r., która stała się podstawą do powołania dzisiejszej Unii Europejskiej.

 • 2012-05-07 12:38:08

  gość: ~gzk

  ostatnio dodany post

  Dzisiejsza Unia Europejska z tą, która była zakłądana nie ma nic wspólnego. Ta dzisiejsza to jest fałsz i zakłamanie.

REKLAMA