Express-Miejski.pl

W piątek będziesz mógł jeść mięso i nie pójdziesz do piekła

26 grudnia chrześcijanie będą mogli jeść mięso bez obaw, że popełnią grzech ciężki

26 grudnia chrześcijanie będą mogli jeść mięso bez obaw, że popełnią grzech ciężki fot.: sxc.hu

Chrześcijanie przestrzegają wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w każdy piątek. Kościół jednak udzielił dyspenzy. Wierni będą mogli jeść mięso 26 grudnia.

Według wierzeń chrześcijańskich piątek jest pamiątką męczeńskiej śmierci Chrystusa. Dlatego zgodnie z regułami religijnymi wierni powinni wstrzymywać się w tym dniu od jedzenia pokarmów mięsnych. Ani prawo cywilne ani prawo kościelne nie nakłada jednak żadnych sankcji na osoby nie przestrzegające tej zasady. Zakaz spożywania mięs w piątki czyli zachowanie postu jest jedynie indywidualną sprawą sumienia każdego chrześcijanina. Konferencja Episkopatu Polski wdrożyła w życie zmianę w przykazaniach kościelnych. Czwarte z pięciu przykazań otrzymało nowe brzmienie "zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Zgodnie z tą zmianą katoliccy duchowni twierdzą, że post w piątki obowiązuje każdego chrześcijanina. Jedząc świadomie pokarmy mięsne w piątki popełnia się grzech ciężki.

W 2014 roku dzień świętego Szczepana i Dionizego czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w piątek, 26 grudnia. Biskupi diecezjalni obecni na 366. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 7-8 października jednogłośnie podjęli decyzję o tym, aby właśnie w dzień świętego Szczepana i Dionizego udzielić dyspenzy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Biskupi znieśli zatem 26 grudnia 2014 roku obowiązek przestrzegania postu na podstawie art. 9 Statutu Konferencji Episkopatu Polski, w związku z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku.

Katarzyna Mendak

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W piątek będziesz mógł jeść mięso i nie pójdziesz do piekła

  2014-12-12 11:32:20

  Katarzyna Mendak

  Chrześcijanie przestrzegają wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w każdy piątek. Kościół jednak udzielił dyspenzy. Wierni będą mogli jeść mięso 26 grudnia.

 • 2014-12-12 16:36:30

  gość: ~Renata

  Dokladnie 33 lata (1981 rok) temu w wielki piatek, widzialam jak ksiadz z wikarym jedli kurczaki z grilla. Wieczorem podczas mszy, ksiadz wyglaszajac kazanie - krzyczal ze to wielki grzech. Polacy to jedyny kraj na swiecie, ktory w Wigilie nie je miesa, tylko ryby ( a czy ryba to nie mieso ? )

 • 2014-12-12 21:20:32

  gość: ~123

  W Wielki Piątek w kościołach nie jest odprawiana Msza święta

 • 2017-03-04 17:44:41

  gość: ~Ania

  Dokladnie. Jest tylko liturgia meki panskiej i nie ma na niej kazania. Ktos widac chcial "zablysnac".

 • 2019-02-23 20:25:06

  gość: ~Wojtek

  Może zostać wygłoszona homilia.
  No cóż... To że jeden ksiądz mógł zjeść mięso w tym dniu, nie oznacza, że taki post nie obowiązuje. Przede wszystkim to ja odpowiadam za swoje postępowanie.

 • 2014-12-12 18:32:31

  gość: ~zdzisiek

  O tempora, o mores! Jak jest święto i to jedno z najważniejszych wg kalendarza liturgicznego, to nie powinno być postu. Nawet w piątek. Parę lat temu Kościół uwolnił , chociaż nie powinien, wiernych od postu w Wigilię, bo była niedziela....

 • 2014-12-19 17:52:57

  gość: ~Mog

  Według obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia katolików NIE obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju.

  Obowiązuje natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki, tego nie znioła nowelizacja przykazan kościelnych w 2002r.
  A nieprzestrzeganie tego nie jest grzechem ciężkim, lecz lekkim - w normalnej sytuacji, a wyjątkowe (np. celowa profanacja Męki Pańskiej) należałoby rozpatrzeć indywidualnie.

 • 2014-12-13 01:33:27

  gość: ~nielękajciesię

  jaki rozwój cywilizacyjno-społeczny takie media. Brak ciągłości historycznej słabe państwo a co za tym idzie takaż demokracja to pożywka dla rzyskiej indoktrynacji..w Polsce w zasadzie od kolebki...wolne światopoglądowo państwo,media i wolna średnia klasa..to zabawki dla innych z ugrunowanym panstwem i jego organami. w katobojnej Polszedzien bez kiecmenów dniem straconym....

 • 2017-03-04 21:59:18

  gość: ~big t

  Gosposia do księdza -co na obiad ... kaczusie ..ale dziś jest piątek ...to na masełku .

 • 2017-03-06 10:51:30

  gość: ~refleksyjny

  Katechizm Kościoła Katolickiego w kanonie 2418 mówi tak:

  "Sprzeczne z godnością ludzką jest niepotrzebne zadawanie cierpień zwierzętom lub ich zabijanie. Równie niegodziwe jest wydawanie na nie pieniędzy, które mogłyby w pierwszej kolejności ulżyć ludzkiej biedzie (...)

  i tu mamy dwa zasadnicze problemy:

  po pierwsze - co to znaczy "niepotrzebne zadawanie cierpień" ??
  Czy kojce porodowe dla świnek są ok ?
  czy chów klatkowy kurek jest ok ?
  Czy chów przemysłowy w ogólności jest ok ?
  czy ubój mechaniczny zwierzątek jest ok ?
  Co o tym ma decydować - czy wyłącznie to, że kotlet ma być duży i tani ?
  czy kupowanie mięsa z fabryk mięsa jest grzechem, czy nie (niezaleznie od tego, czy zjemy je w piątek, czy we wtorek) ??

  po drugie: niegodziwe marnotrawienie zasobów:

  "Problem polega na tym, że potrzeba czterech kalorii pochodzących z roślin, aby wyprodukować jedną kalorię jaką daje kurczak, sześć do wyprodukowania jednej wieprzowej i dziesięć w przypadku kalorii z wołowiny lub jagnięciny. To samo dzieje się z wodą; potrzebne jest 1500 litrów wody aby wyprodukować kilogram kukurydzy, ale 15 tysięcy idzie na kilogram wołowiny. Hektar dobrej ziemi może dać 35 kilogramów białka roślinnego; jeśli produkcja będzie przeznaczona do wykarmienia zwierząt - 7 kilogramów. Czyli jeden człowiek jedzący mięso zgarnia dla siebie środki , które rozdzielone, wystarczyły by dla pięciu albo dziesięciu ludzi. Jedzenie mięsa wprowadza bezwzględną niesprawiedliwość: pozwalam sobie na jedzenie produktu pięć, dziesięć razy droższego niż ten, który jesz ty. Jeść mięso, znaczy mówić: mam gdzieś pozostałych dziewięciu."
  cyt. Martin Caparros "Głód", Wydawnictwo Literackie.

 • 2020-01-21 14:50:23

  gość: ~Piotrlique

  Hey! Robert below,
  I wish to inform you, that I located extremely fascinating site which gives mod to brand-new mobile ready cash as well as various other customized products https://modapkcenter.com . Do someone knows it and can tell us more about this site?
  For now I tested:
  - Heart of Vegas Mod (Works well for me),
  - Dinos Royale Mod (This game is a crap even with mod),
  - Guns of Glory Mod (someone bugs but still working).

 • 2020-01-24 13:03:43

  gość: ~Piotrlique

  Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

 • 2020-01-27 14:10:06

  gość: ~WilliamFep

  Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

 • 2020-01-28 11:55:29

  gość: ~WilliamFep

  ostatnio dodany post

  Wiesz co, ja używałem Rybiego kolagenu z https://rybikolagen.pl i był raczej ok. W razie czego tam też można chyba spytać o badania i jak to w ogóle wygląda, tak więc bez przypału.

REKLAMA